Szósta i ostatnia część cyklu „Zima na Kresach” będzie poświęcona oryginalnemu polskiemu wynalazkowi, jakim były Kolejowe Rajdy Narciarskie. Emisja na Facebooku i YouTubie Domu Spotkań z Historią.
Z inicjatywy Towarzystwo Krzewienia Narciarstwa od 1932 do 1939 kursował wzdłuż Karpat specjalny pociąg wyposażony w wagon przechowalnię nart, wagon restauracyjny, wagon kąpielowy oraz wagon dancingowy. Wyruszał z Worochty na Huculszczyźnie, by po 10 dniach dotrzeć do Wisły na Śląsku, umożliwiając narciarzom szusowanie codziennie na innym stoku. Ten cieszący się renomą swoisty hotel na torach przyciągał narciarzy z Polski i kilkunastu krajów Europy. Mało kto wie, że Polska jako prekursor i organizator pociągów narciarskich otrzymała za to przedsięwzięcie Grand Prix na Światowej Wystawie w Paryżu w 1937 roku. Ciągle mało znana historia Kolejowych Rajdów Narciarskich ilustrowana jest oryginalną ikonografią i materiałami z epoki.
Warszawska Inicjatywa Kresowa to program Domu Spotkań z Historią, w ramach którego prowadzone są działania związane z upowszechnianiem dziedzictwa Kresów — organizowaniem spotkań, pokazów filmowych czy wystaw. Od 2009 roku inicjatywę koordynuje Tomasz Kuba Kozłowski, autor cykli „Opowieści z Kresów”, „Kino Kresowe” czy „Święta na Kresach”.