Inne

  • spotkanie
  • film
  • aktualności

Inne

LATO NA LINII – WAKACYJNY CYKL FILMOWY

LATO NA LINII – WAKACYJNY CYKL FILMOWY


spotkanie film aktualności  

LATO W MIEŚCIE?! TAK! 

Wraz z Agnieszką Kowalską, dziennikarką i mieszkanką Falenicy zabieramy was na wyprawę szlakiem sosnowych lasów, wydm i osiedli położonych wzdłuż Linii Otwockiej.

„Lato na Linii” to wakacyjny, pięcioodcinkowy cykl filmowy, który będzie emitowany na FB DSH w każdy czwartek od 6 sierpnia do 3 września o 9:00 rano i udostępniony na kanale YouTube. Zobaczycie piękne świdermajerowe domy, poznacie ciekawych ludzi i poczujecie klimat przedwojennego letniska.

– Miałam niezłą intuicję, żeby przeprowadzić się do Falenicy w listopadzie, tuż przed pandemią – mówi pomysłodawczyni cyklu Agnieszka Kowalska – Mieszkam teraz na skraju Warszawy, tuż przy pięknym, sosnowym lesie i na nowo odkrywam Linię Otwocką, którą pamiętam jako sielankową krainę dzieciństwa. Mieszkałam na Grochowie i to tu właśnie z rodzicami jeździłam w letnie weekendy. Linia Otwocka również dziś mnie nie zawodzi, codziennie odkrywam tu coś nowego. I chcę się z wami tym podzielić.

Mamy nadzieję, że nasz cykl zainspiruje was do odwiedzin (rowerem lub kolejką) dawnych podwarszawskich letnisk i uzdrowisk. Zachęci do poznania ich historii i architektury, no i kąpieli w Świdrze! 

Odcinki w skrócie:

6 SIERPNIA | ODCINEK 1Wysiadamy na stacji Radość i odwiedzamy Letnisko Bajka, żeby pokazać modelowo odnowiony świdermajer z lat 30., który ma ambicje stać się centrum spotkań lokalnej społeczności. Oprowadzają nas po nim gospodyni Monika Tyszkiewicz i jej córka Miłka Kruszewska.

13 SIERPNIA | ODCINEK 2: Wysiadamy na stacji Józefów i kierujemy się w stronę Emowa nad Mienią, gdzie mieszka malarka Weronika Naszarkowska-Multanowska. Córka artystki Krystyny Kozłowskiej i naczelnego architekta miasta Józefa Sigalina, gospodyni zbudowanego przez dziadka świdermajera Ameliówka z 1928 roku, autorka, książki „Emów od świtu do świtu”.

20 SIERPNIA | ODCINEK 3: Wysiadamy na stacji Michalin i spotykamy się z Lidią Głażewską Dańko, która jest prawdziwą lokalną postacią przez duże „P”. Mieszka tu od dzieciństwa, od lat 70. fotografuje świdermajery, prowadzi blog „Domy na Linii”, w którym opisuje najciekawsze domy (nie tylko drewniane) i ich historie. A pisze znakomicie! Poleca nam, co koniecznie trzeba zobaczyć w Józefowie.

27 SIERPNIA | ODCINEK 4: Wysiadamy na stacji Otwock i kierujemy się do Nowego Gurewicza. To ogromny i – śmiało można powiedzieć – najpiękniejszy drewniany otwocki przedwojenny pensjonat. Zaglądamy tu jeszcze przed ponownym otwarciem i rozmawiamy z architektami z pracowni Grupa 5 Architekci, którzy podjęli się tego gigantycznego projektu odbudowy go w zasadzie od podstaw. Tu pojawia się również wątek żydowskiej historii Linii.

3 WRZEŚNIA | ODCINEK 5: Wysiadamy na stacji Falenica i odwiedzamy kultowe centrum kulturalne – Kinokawiarnię Stacja Falenica. To nie tylko klimatyczne kino w budynku stacji, ale też księgarnia, miejsce koncertów, spotkań literackich, warsztatów dla dzieci. Z gospodynią Ewą Jaskólską rozmawiamy o tym, co się przez 10 lat działania Stacji wydarzyło, jakie mamy tu najciekawsze lokalne inicjatywy.

***
Agnieszka Kowalska – dziennikarka, redaktor naczelna serwisu Warszawawarsaw.com, ogrodniczka amatorka i psiara. Autorka alternatywnych przewodników po Warszawie z cyklu „Zrób to w Warszawie!” i „Warszawa Warsaw” oraz książki dla dzieci „Hej, Szprotka!”. Mieszkanka Falenicy.

Realizacja zdjęć: Robert Olszański