Program

  • spotkanie
  • książka

Program

Agnieszka Kowalska | „Letnisko. Subiektywny przewodnik po linii otwockiej” | premiera książki

19.06.2021
godzina 18:00

Agnieszka Kowalska | „Letnisko. Subiektywny przewodnik po linii otwockiej” | premiera książki

19.06.2021
godzina 18:00

  • spotkanie
  • książka
spotkanie książka  

„Letnisko. Subiektywny przewodnik po linii otwockiej” to ilustrowane doskonałymi zdjęciami zaproszenie do jednej z najciekawszych podwarszawskich okolic — magicznego miejsca zwanego linią otwocką. Dziennikarka i historyczka sztuki Agnieszka Kowalska oprowadza w nim po swoich ulubionych ścieżkach Wawra, Anina, Międzylesia, Radości, Miedzeszyna, Falenicy, Michalina, Józefowa, Świdra, Otwocka, Śródborowa i Celestynowa. Wycieczki zaplanowane są w taki sposób, by nawet w jeden dzień zobaczyć to, co jest w tych miejscach najpiękniejsze — sosnowe lasy, wydmy, bagna, rezerwaty przyrody nad Wisłą, świdermajery, modernistyczną architekturę i ślady żydowskiej społeczności.

Zapraszamy do udziału w spotkaniu prowadzonym przez Annę Sańczuk, w którym Agnieszka Kowalska opowie o pracy nad książką. Wydarzenie odbęd
zie się w sali kinowej Kinokawiarni Stacja Falenica. Po spotkaniu zapraszamy na kameralny koncert Misi Furtak. Wstęp wolny, ale liczba miejsc jest ograniczona. Wielkie sanatoria i najpiękniejsze drewniane domy w stylu nadświdrzańskim (tzw. świdermajery) powstały na linii otwockiej już w XIX wieku. To właśnie tam mieszkanki i mieszkańcy Warszawy spędzali letnie miesiące i „leczyli się klimatem”. Najważniejszy okres rozwoju tych terenów przypada na lata 20. i 30. XX wieku — i temu okresowi będzie wystawa „Letnisko. Linia otwocka w latach 20. i 30. XX w.”, którą zaprezentujemy w Domu Spotkań z Historią już w sierpniu. Premiera książki „Letnisko. Subiektywny przewodnik po linii otwockiej” poprzedza to wydarzenie.

Transmisja z premiery przewodnika zostanie wyemitowana 26 czerwca na Facebooku oraz YouTube Domu Spotkań z Historią. Książka będzie dostępna w Księgarni XX wieku DSH, naszym sklepie internetowym oraz wybranych warszawskich księgarniach.

Autorką przewodnika jest Agnieszka Kowalska
— dziennikarka i historyczka sztuki. Przez 15 lat pracowała w „Gazecie Wyborczej”, a obecnie jest redaktorką naczelną serwisu Warszawawarsaw.com. Opracowała alternatywne przewodniki po Warszawie z cyklu „Zrób to w Warszawie!” i „Warszawa Warsaw” oraz książki dla dzieci „Hej, Szprotka!”. Jest mieszkanką Falenicy, ogrodniczką-amatorką i miłośniczka psów.

Spotkanie poprowadzi Anna Sańczuk — dziennikarka, historyczka sztuki i współautorka programów telewizyjnych poświęconych szeroko pojętej kulturze. Wraz z Maciejem Ulewiczem prowadziła magazyn „Kultura do kwadratu”. Obecnie współpracuje z „Vogue Polska” i vogue.pl, gdzie pisze portrety, teksty o sztuce oraz wywiady z twórcami i pisarkami.