„Powstało wśród lasów pełne życia i gwaru letnisko, rozwijając się prawdziwie po amerykańsku” — tak pisano o Otwocku w jednym z informatorów. O ambicjach miasta, by stać się jednym z największych polskich uzdrowisk, świadczył park z kortami i muszlą koncertową, pensjonat Gurewicza, a — być może przede wszystkim — gmach tak zwanego kasyna. Jednak nie tylko dla nich warszawianki i warszawiacy po dziś dzień odwiedzają linię otwocką. Powodem są także sosnowe bory, malownicze wydmy, wrzosowiska, torfowiska, jagody i grzyby, łosie, dziki i bobry. Rzeki Świder i Mienia, a także dzikie brzegi Wisły. Spacer przez Kasyno w Otwocku, cmentarz żydowski w Anielinie i malownicze torfowisko poprowadzi Agnieszka Kowalska, autorka książki „Letnisko. Subiektywny przewodnik po linii otwockiej”.
Na spacer obowiązują zapisy, a miejsce zbiórki zostanie przekazane zapisanym osobom. Zgłoszenia zawierające datę wydarzenia, imię, nazwisko i liczbę osób można przesłać na adres recepcja@dsh.waw.pl lub dzwoniąc pod numer telefonu +48 22 255 05 00 w godzinach otwarcia Domu Spotkań z Historią.
„Letnisko. Subiektywny przewodnik po linii otwockiej” to przewodnik autorstwa dziennikarki i historyczki sztuki Agnieszki Kowalskiej po magicznym miejscu zwanym linią otwocką. Wydaniu książki towarzyszy cykl spacerów. To szansa, żeby odwiedzić miejsca pokazane w przewodniku, ale nie tylko. Przygotowaliśmy dla was trening biegowy, spacery fotograficzne po świdermajerach i wycieczki przyrodnicze po Zakolu Wawerskim czy brzegach Świdra i Wisły. Odwiedzimy Nowego Gurewicza, kolejowe dworce, pracownię Witraże i Letnisko Bajka, a także powspominamy żydowską Falenicę. Spacery są współfinansowane przez Urząd m. st. Warszawy Dzielnica Wawer.
Książkę można nabyć w Domu Spotkań z Historią, sklepie online, a także w Kinokawiarni Stacja Falenica.