Otwarcie pierwszego warszawskiego szpitala dziecięcego umożliwiły darowizny, składki i bale charytatywne. Uruchomiona w 1875 roku placówka dysponowała 79 miejscami. W czasie II wojny światowej uległa poważnym zniszczeniom, a w latach 90. omal nie została zlikwidowana. Budynek udało się jednak uratować. Warszawski Szpital dla Dzieci jest przykładem znakomicie przeprowadzonego remontu zabytkowego obiektu. Kompleks przy ulicy Kopernika prezentuje się wspaniale, mimo że bywa niezauważany z powodu sąsiadującego Pałacu Staszica, w którym działa Polska Akademia Nauk. Działa jako ważna placówka na warszawskiej mapie opieki zdrowotnej. Nie tylko przyjmuje najmłodszych pacjentów i pacjentki, ale także zachwyca pięknie odrestaurowanymi fasadą i wnętrzami.
Jak przebiegał proces odnawiania tego budynku? Zapraszamy do wysłuchania siódmego odcinka z cyklu „Warszawa. Architektura, społeczność”. Odcinek znajdziecie na Youtube oraz wszystkich popularnych serwisach streamingowych, jak Spotify, Apple Podcasts czy Podcasty Google.
„Warszawa. Architektura, społeczność” to cykl podkastów, w którym omawiamy zmiany warszawskiego krajobrazu przestrzennego i architektonicznego po 1989 roku. Dotychczas opowiadaliśmy o warszawskiej Bibliotece Uniwersyteckiej, Osiedlu Jazdów, Hali Koszyki, Placu Europejskim, Bulwarach nad Wisłą i Hotelu Warszawa. We wszystkich odcinkach ważne są realizacje, które zmieniły krajobraz stolicy oraz wpłynęły na styl życia mieszkańców i mieszkanek. Rozmowy z architektami, varsavianistami i użytkowniczkami budynków dopełnią wypowiedzi świadków historii zapisane w Archiwum Historii Mówionej.