Program

  • online

Program

POSŁUCHAJ, TO WOLNOŚĆ | premiera Singla Wolności | online

13.09.2021

POSŁUCHAJ, TO WOLNOŚĆ | premiera Singla Wolności | online

13.09.2021

  • online
online  

Od 13 września dostępny jest Singiel Wolności! Tworzy go „Litania” Jacka Kaczmarskiego i „Jeżeli” zespołu Armia w zupełnie nowych wykonaniach Gaby Kulki i Pauliny Przybysz. 

W ramach tegorocznych obchodów rocznicy wyborów 4 czerwca wspólnie z Radiospacją i Muzeum Rocka zaprosiliśmy Was do udziału w plebiscycie na Singiel Wolności. W czerwcu wybraliście dwa utwory, czyli „Litanię” Jacka Kaczmarskiego i „Jeżeli” Armii. Następnie utwory te na warsztat wzięły znakomite wokalistki i twórczynie Paulina Przybysz oraz Gaba Kulka i wykonały je na nowo we własnych aranżacjach, dając nowe życie utworom, które towarzyszyły rodzącej się w Polsce wolności. 

Utwory można znaleźć na YouTube, Spotify i innych platformach streamingowych, do których odnośniki znajdują się tutaj. W produkcji jest też limitowany winylowy Singiel Wolności, który będzie można zdobyć w przyszłości. LITANIAJacek Kaczmarski — poeta, prozaik, kompozytor, piosenkarz i autor tekstów piosenek. Urodził się 22 marca 1957 w Warszawie, a zmarł 10 kwietnia 2004 w Gdańsku. Zadebiutował w 1976 roku. Jego twórczość to doskonałe lekcje sztuki i historii Polski. Zamazywał białe plamy w czasach, w których samo nazywanie przeczy po imieniu było wyrazem buntu i wolności. Piosenki Kaczmarskiego, rozpowszechniane w nieoficjalnych wydawnictwach oraz na antenie Radia Wolna Europa, utożsamiano z głosem opozycji antykomunistycznej

Zaaranżowany na nowo przez Gabę Kulkę utwór „Litania” pochodzi z albumu o tym samym tytule. Tekst piosenki powstał w 1981 roku, album został wydany w 1986 roku w Australii przez Iron Curtain Records.Gaba Kulka — śpiewa, pisze piosenki i gra na fortepianie. Można powiedzieć, że jej muzyka to progresywny pop: pstrokata mieszanka gatunków. Od fortepianowego rocka przez jazz po weillowski kabaret. Wydała cztery autorskie płyty: „Out”, pokryty złotem „Hat, Rabbit”, koncertowe „Wersje” oraz „The Escapist”. Nagrodzona między innymi Fryderykiem (wokalistka roku 2009), Nagroda Muzyczną Programu Trzeciego „Mateusz” oraz nagrodą główną Transvocale we Frankfurcie. Była nominowana do Paszportu Polityki.JEŻELIArmia — połączenie mistyki i gnozy w muzyce oraz poetyckich tekstów. Jeden z najoryginalniejszych zespołów sceny niezależnej. Zespół powstał w maju 1984. Zakładali go Robert Brylewski, Tomasz Budzyński i Sławomir Gołaszewski. Pierwsza płyta „Armia” została wydana w 1987 roku. Skład zespołu i jego stylistyka zmieniały się wielokrotnie. Grają i tworzą do dziś.

Utwór „Jeżeli”, którego nową wersję przygotowała Paulina Przybysz, powstał w 1985 i trafił na składankę „Jak punk to punk” (1986). Piosenka była notowana na liście przebojów Programu III Polskiego Radia, a na liście przebojów Rozgłośni Harcerskiej przez kilka tygodni zajmowała pierwsze miejsce.Paulina Przybysz – znana z takich składów i wcieleń jak Sistars, Pinnawela, RiTa Pax, Archeo. Dobrze pamięta lata dziewięćdziesiąte i mocno szanuje historię muzyki. Z takim bagażem chętnie nurkuje w nowe brzmienia. Dorastała w busie z kolegami z Sistars i siostrą. Po zawieszeniu działalności zespołu szybko przeszła do kolejnych projektów. W 2017 roku powróciła na scenę pod swoim imieniem i nazwiskiem. Jej płyta „Chodź Tu” została nagrodzona Fryderykiem za najlepszy album elektroniczny. „Odwilż” – ostatnia płyta Pauliny, nominowana do Fryderka 2021 – to jej drugi solowy krążek.Wszystkich utworów, które brały udział w plebiscycie, możecie posłuchać w wirtualnej galerii na stronie towolnosc.dsh.waw.pl. Znajdziecie tam też teksty piosenek i ich kultowe wykonania, możecie zanurzyć się w muzyczny świat lat 80. i wrócić na chwilę do atmosfery tamtych czasów. 

Od 2009 roku Dom Spotkań z Historią organizuje obchody rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku. Jeszcze nie w pełni wolne, otworzyły drogę do budowania państwa bardziej demokratycznego, suwerennego i wyzwolonego z więzów centralnie planowanej gospodarki. Co roku przypominamy uczestniczki, uczestników i świadków tamtych wydarzeń. Podkreślamy, jak fundamentalne znaczenie dla historii Polski miały tamte przełomowe wydarzenia.

Kampania „Wybraliśmy Wolność 4 czerwca 1989” jest częścią obchodów Święta Warszawy uchwalonego przez Radę Miasta Stołecznego Warszawy.