Program

  • Nagroda Moczarskiego
  • inne
  • galeria dsh

Program

W obiektywie Tadeusza Rolke: Remake. Wspomnienie | wystawa

15.10.2021 - 31.10.2021

W obiektywie Tadeusza Rolke: Remake. Wspomnienie | wystawa

15.10.2021 - 31.10.2021

  • Nagroda Moczarskiego
  • inne
  • galeria dsh
Nagroda Moczarskiego inne galeria dsh  

Po 60 latach Tadeusz Rolke wrócił na taras warszawskiego Centralnego Domu Towarowego, by powtórzyć swoją kultową już sesję zdjęciową. Tym razem przed obiektywem stanęły kobiety wyróżniające się osiągnięciami na polu innowacji, nauki i biznesu — Agnieszka Andrzejak, Justyna Bącela, Aleksandra Pędraszewska, Zuzanna Ruszkowska, Celina Wierzbicka oraz Karolina Wojtas. Kim jest współczesna Polka i po co przychodzi do dzisiejszego Centralnego Domu Technologii? Od 15 do 31 października zapraszamy do Domu Spotkań z Historią, by zobaczyć wystawę „W obiektywie Tadeusza Rolke: Remake. Wspomnienie” i poznać odpowiedzi na te pytania.W 1961 roku na taras Centralnego Domu Towarowego przy ul. Kruczej 50 w Warszawie wszedł fotograf Tadeusz Rolke. Wykonał tam sesję zdjęciową produktów, które były wówczas obiektami pożądania wielu Polek — jak wózek dziecięcy, telewizor, radio czy narty. 60 lat później w tym samym miejscu przed obiektywem mistrza fotografii pozują absolwentki Szkoły Pionierów — programu tworzonego przez Polski Fundusz Rozwoju we współpracy z Allegro. Jak zmieniły się obiekty pożądania, ludzkie ambicje i otaczająca budynek CDT architektura?

Zdjęcie Tadeusza Rolke z 1961 roku to kultowy już obraz opowiadający historię modnego w tamtym czasie miejsca. Obecnie Centralny Dom Towarowy to przede wszystkim budynek biurowy i miejsce, w którym Fundacja Polskiego Funduszu Rozwoju powołała Centralny Dom Technologii. Celem powtórzenia sesji zdjęciowej jest odzwierciedlenie przemian, które na przestrzeni 60 lat zaszły w architekturze miejskiej i przeznaczeniu samego budynku. Sesja zdjęciowa odbyła się w ramach czwartej edycji Szkoły Pionierów. To program edukacyjny, w którym początkujące przedsiębiorczynie i przedsiębiorcy technologiczni zdobywają wiedzę i kompetencje niezbędne do stworzenia własnego start-upu. Każda kolejna edycja szkoły potwierdza, że za coraz większą liczbą polskich innowacyjnych rozwiązań stoją kobiety.

Przedsiębiorczynie stały się na chwilę modelkami, by zaprezentować nowe role, które kobiety pełnią w 2021 roku. W miejscu uniwersalnych towarów popularnych w latach 60. każda z nich wskazała własne atrybuty, które wykorzystuje w pracy nad firmą, rozwojem zainteresowań czy akcentowaniem swojej kobiecości. Jak mówi Eliza Kruczkowska, dyrektorka Departamentu Rozwoju Innowacji w PFR: „Mamy to szczęście, że nasze biuro znajduje się w budynku CDT, gdzie część okien wychodzi na taras. Mając w pamięci, że w tym samym miejscu 60 lat temu zrealizowana została znana sesja zdjęciowa, doszliśmy do wniosku, że warto zwrócić się do Tadeusza Rolke i zaproponować remake z udziałem Pionierek. Cieszę się, że udało się zrealizować ten projekt i dziś możemy podziwiać jego rezultaty”.

Przed obiektywem Tadeusza Rolke stanęły:
Agnieszka Andrzejak
— architektka z technologicznym zacięciem, pomysłodawczyni platformy badającej architektoniczne preferencje Polek i Polaków.

Justyna Bącela — prezeska Weregolf i twórczyni inteligentnego kombinezonu umożliwiającego naukę swingu golfowego.

Aleksandra Pędraszewska — twórczyni startupu VividQ rewolucjonizującego dziedzinę wyświetlania za pomocą holografii generowanej komputerowo.

Zuzanna Ruszkowska — współtwórczyni Zajki, urządzenia badającego poziom wilgotności gleby.

Celina Wierzbicka — doktora, dawniej pracownica naukowa na Uniwersytecie w Malmö, a obecnie programistka we francuskiej firmie.

Karolina Wojtas — inwestorka w holenderskim funduszu deep tech i laureatka Studenckiego Nobla.