Program

  • spotkanie
  • online

Program

Łoś w wielkim mieście | spotkanie | online

26.11.2021
godzina 18:00

Łoś w wielkim mieście | spotkanie | online

26.11.2021
godzina 18:00

  • spotkanie
  • online
spotkanie online  

Łoś w Parku Skaryszewskim? Łoś nad Wisłą? Czy to powinno nas dziwić? Zdaniem autorów książki „Łoś. Opowieści o gapiszonach z krainy Biebrzy” — Pawła Średzińskiego i Piotra Dombrowskiego — powinno wręcz cieszyć. To oznacza, że po wiekach nieobecności to zwierzę wraca tam, gdzie występowało. Jego winą bynajmniej nie jest to, że w czasie, kiedy był nieobecny, ludzie zdążyli wybudować osiedla mieszkaniowe i drogi. Ostoja łosia zamieniła się w ostoję człowieka. Nie oznacza to jednak, że nie możemy obok siebie funkcjonować.

Zapraszamy do obejrzenia spotkania poświęconego temu charyzmatycznemu zwierzęciu. Paweł Średziński i Piotr Dombrowski opowiedzą o gatunku, który od późnych lat 50. rozpoczął swój powrót najpierw do Puszczy Kampinoskiej, a potem na obrzeża Warszawy. Opowiedzą o łosiach, nie tylko tych kampinoskich, ale i biebrzańskich. To właśnie bagna Biebrzy były jedynym miejscem w Polsce, gdzie łoś występuje nieprzerwanie, a tamtejsza populacja jest uznawana za reliktową. Transmitowane na żywo spotkanie poprowadzi dziennikarz Adam Robiński.

fot. Piotr Dombrowski

fot. Piotr Dombrowski

Wbrew pozorom o łosiu wciąż wiemy mało. Równie mało o łosiu napisano. Jak mówią autorzy „Łosia” — ta książka łosiom już dawno się należała. „To zwierzę jest żywą skamieliną, zamyślonym gapiszonem, indywidualistą, troskliwą matką i królem mokradeł w jednym. Gatunkiem, który przetrwał w Polsce pomimo niesprzyjających warunków. Marzy nam się, aby nasz „Łoś” pozwolił zrozumieć, jak piękny, niepowtarzalny świat przyrody zaczyna się już za naszymi oknami i jak łatwo to wszystko możemy zniszczyć, jeśli o ten świat nie zadbamy. My łosiom wiele zawdzięczamy. Włosiowzięło nas i tak już zostanie. Teraz Twoja kolej. Bo łoś to jest ktoś!”.

Piotr Dombrowski — przyrodnik, leśnik, myśliwy, który przestał polować i pracownik Biebrzańskiego Parku Narodowego. Za łosiem polazłby w najgorsze bagno. Rozkminiacz przyrodniczy, stroni od ludzkich zgromadzeń i osiedli. Aspołeczny.

Paweł Średziński — miłośnik przyrody, dziennikarz i historyk. Pasjonat łosi, borsuków i wombatów. Przez 11 lat działał w międzynarodowych organizacjach ekologicznych, a obecnie wspiera Fundację Dziedzictwo Przyrodnicze. Jest autorem licznych publikacji poświęconych Afryce. W 2020 roku ukazał się jego reportaż „Syria. Przewodnik po kraju, którego nie ma”. W Domu Spotkań z Historią prowadzi cykl spotkań „Bliski nam świat”.

Spotkanie poprowadzi Adam Robiński — dziennikarz. Debiutował w „Życiu Warszawy”, a obecnie pisze w „Rzeczpospolitej”, „National Geographic Polska” czy „Tygodniku Powszechnym”. Jest finalistą Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej za najlepszy wywiad prasowy. Jego książka „Hajstry. Krajobraz bocznych dróg” (2017) zdobyła tytuł Podróżniczej Książki Roku w konkursie Travelery 2018 oraz Nagrodę Magellana 2018. Była także nominowana do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza oraz Nagrody Conrada. Druga książka „Kiczery. Podróż przez Bieszczady” jego autorstwa zdobyła nagrodę dla Książki Górskiej Roku w kategorii literatura górsko-podróżnicza, Grand Prix Festiwalu Literatury Górskiej, Nagrodę Publiczności Festiwalu Literatury Górskiej, wyróżnienie w ramach nagrody literackiej Planeta Izabelin oraz Wyróżnienie Koła Przewodników Beskidzkich PTTK im. profesora Romana Reinfussa w Krakowie.