Program

  • książka

Program

„Stulecie kobiet. Usłyszeć siebie” | premiera książki | stacjonarnie + transmisja

08.03.2022
godzina 18:00

„Stulecie kobiet. Usłyszeć siebie” | premiera książki | stacjonarnie + transmisja

08.03.2022
godzina 18:00

  • książka
książka  

Wraz z Ośrodkiem KARTA, prekursorem archiwistyki społecznej XX wieku w Polsce, oraz innymi partnerami zapraszamy do Domu Spotkań z Historią na premierę wyjątkowej książki — „Stulecie kobiet. Usłyszeć siebie”. Zamiast goździka, proponujemy podróż przez sto lat historii kobiet, których głos musi być słyszalny. W spotkaniu wezmą udział redaktorki Aleksandra Bellwon i Swietłana Rudowicz, bohaterki książki oraz gościnie specjalne.

🎥 
Spotkanie będzie także transmitowane na Facebooku Domu Spotkań z Historią oraz Ośrodka KARTA.W spotkaniu wezmą udział wezmą:
Aleksandra Bellwon — redaktorka. Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, produkcji filmowej i telewizyjnej w Szkole Filmowej w Łodzi oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Współpracowała z Polską Agencją Prasową, tvn24.pl czy „Gazetą Wyborczą”. W Ośrodku KARTA prowadzi zespół herstoryczny, który pracuje nad książką „Stulecie kobiet. Usłyszeć siebie”. 

Swietłana Rudowicz — redaktorka. Absolwentka skandynawistyki, ze specjalizacją filologia szwedzka, na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Stypendystka Instytutu Szwedzkiego, stażystka Towarzystwa Polsko-Szwedzkiego i Digipunktu (Fundacji na rzecz Wielkich Historii). W Ośrodku KARTA koordynuje projekt poświęcony zespołowi „Gawęda” oraz jest członkinią zespołu herstorycznego.„Stulecie kobiet. Usłyszeć siebie” tworzy prawie 100 świadectw kobiet o życiu w Polsce między 1921 a 2022 rokiem. Książkę składa się z listów, pamiętników i manifestów. To opowieści o byciu pierwszą prawniczką, polityczką czy dziennikarką, o przecieraniu szlaków w życiu zawodowym, publicznym, emancypowaniu się w małżeństwie, a także o tym, jak to jest po 100 latach od wywalczenia praw wyborczych.

Książka będzie do nabycia w naszej księgarni.

Partner medialny: TVN Style
Partnerzy publikacji: Muzeum Sopotu, Fundacja Teresy Sahakian, Green Caffè Nero
Matronat: Centrum Archiwistyki Społecznej