Program

  • spotkanie
  • książka

Program

Bielany w ludzkiej skali. Maria i Kazimierz Piechotkowie | spotkanie wokół książki

28.04.2022
godzina 18:00

Bielany w ludzkiej skali. Maria i Kazimierz Piechotkowie | spotkanie wokół książki

28.04.2022
godzina 18:00

  • spotkanie
  • książka
spotkanie książka  

W 1951 roku Maria i Kazimierz Piechotkowie otrzymali zadanie opracowania kompleksowego projektu rozbudowy warszawskich Bielan. Wtedy znaleźli swoją zawodową „niszę” i zajęli się tym, co po wojnie było najbardziej potrzebne — budownictwem mieszkaniowym. Sprzeciwiali się estetyce socrealistycznej, a osiedla projektowali z dbałością o ludzi i przestrzeń — wewnątrzosiedlową infrastrukturę, małą architekturę użytkową oraz dostęp do zieleni i słońca. Bielany stały się dla nich nie tylko projektem zawodowym, ale także miejscem życia.

Zapraszamy na spotkanie poświęcone ich śmiałym projektom, które do dzisiaj inspirują architektów i projektantki, a przede wszystkim są cenione przez mieszkańców. W spotkaniu wokół książki „Maria i Kazimierz Piechotkowie. Wspomnienia architektów” w ZODIAK Warszawskim Pawilonie Architektury wezmą udział między innymi: Katarzyna Madoń-Mitzner (DSH) — pomysłodawczyni i redaktorka publikacji, Michał Piechotka — architekt i syn Marii i Kazimierza Piechotków oraz Anna Brzezińska-Czerska (ZODIAK) — animatorka kultury, autorka projektu „Muszla bielańska”, obejmującego renowację rzeźby z „Piechotkowa”.

📌 ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury, Pasaż Stefana Wiecheckiego „Wiecha” 4W czasie spotkania będzie można nabyć publikację „Maria i Kazimierz Piechotkowie. Wspomnienia architektów”, wydaną przez Dom Spotkań z Historią.  Bogato ilustrowana książka jest opowieścią o długim i barwnym życiu małżeństwa architektów na tle ważnych wydarzeń dwudziestowiecznej historii Polski i Warszawy. Prezentuje ich najważniejsze projekty, zrealizowane i pozostające w sferze planów oraz środowisko stołecznych architektów i architektek.