W ramach drugiego spaceru z cyklu „Warszawa zapamiętana” wybierzemy się na Wolę i poznamy historię tej warszawskiej dzielnicy. Zaczynamy o godzinie 16:00 przed kościołem św. Karola Boromeusza przy ul. Chłodnej. Spacer poprowadzi Maria Pawlak.
W międzywojennej Polsce to warszawska Wola była symbolem przemysłowego rozwoju miasta. Robotnicze osiedla rozrastały się wraz z nowymi fabrykami otwieranymi przez rodzimych i zagranicznych inwestorów. W trakcie spaceru opowiemy, co produkowano w zapomnianej fabrycznej części Warszawy, gdzie spędzano czas wolny oraz jak mieszkała przedwojenna ludność Woli.
„Warszawa zapamiętana” to cykl wakacyjnych spacerów, którego celem jest przybliżenie historii Warszawy na podstawie wspomnień i opowieści jej najstarszych mieszkanek i mieszkańców. W trakcie spacerów pokażemy fotografie z domowych albumów i odtworzymy relacje związane z tematami wycieczek. Pochodzą one z Archiwum Historii Mówionej i można je znaleźć na tej mapie. W ramach tegorocznego cyklu zapraszamy do udziału w czterech spacerach — zawsze w soboty o godzinie 16:00.
Maria Pawlak – absolwentka Instytutu Historii na Uniwersytecie Warszawskim i przewodniczka miejska po Warszawie. Edukatorka pracująca z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Jako autorka programów edukacyjnych i trenerka współpracuje z wieloma organizacjami zajmującymi się edukacją nieformalną. Pracuje w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku w Dziale Edukacji, gdzie koordynuje program edukacyjny dla szkół i przedszkoli. Współzałożycielka projektu WAWstep.