Program

  • książka
  • spotkanie

Program

„Zielona Warszawa. Alternatywny przewodnik” Agnieszki Kowalskiej | premiera

06.08.2022
godzina 16:00

„Zielona Warszawa. Alternatywny przewodnik” Agnieszki Kowalskiej | premiera

06.08.2022
godzina 16:00

  • książka
  • spotkanie
książka spotkanie  

Wreszcie przewodnik po Warszawie, jaką lubimy najbardziej – zielonej! Zapraszamy na premierę „Zielonej Warszawy”, malowniczego przewodnika po przyjaznej mieszkańcom, tętniącej własnym życiem i roślinnością stolicy. Agnieszka Kowalska, autorka książki i Jaśmina Wójcik, artystka wizualna i autorka akcji społeczno-artystycznych, porozmawiają o mieście dobrym do życia.

UWAGA: Premiera odbędzie się w Sali Spotkań Domu Spotkań z Historią (Karowa 20). Dopiero po premierowym spotkaniu przeniesiemy się na spacer śladem zieleni po skwerze ks. Jana Twardowskiego i przyklasztornych ogrodach sióstr wizytek. Agnieszka Kowalska, mistrzyni miejskiej włóczęgi, zabiera nas w podróż po zielonych  zakamarkach miasta. Spaceruje po parkach, wędruje wzdłuż porośniętych roślinnością nadwiślańskich brzegów, odwiedza działkowiczów i zagląda na stołeczne balkony. Najnowsza publikacja jej autorstwa jest jak zawsze subiektywna. Agnieszka oprowadza po swoich ulubionych warszawskich miejscach. Przedstawia artystyczne i architektoniczne projekty oraz działania mieszkańców, które wzbogacają miejską różnorodność biologiczną.

Podczas premiery „Zielonej Warszawy” Agnieszka Kowalska i Jaśmina Wójcik porozmawiają o swoich skojarzeniach dotyczących zieleni w mieście, opowiedzą o ulubionych miejscach na zielonej mapie stolicy i mieście dobrym do życia dla wszystkich jego mieszkańców – ludzi, roślin, zwierząt. Agnieszka Kowalska oprowadzi też po skwerze ks. Jana Twardowskiego, na którym odbędzie się spotkanie.

Agnieszka Kowalska – dziennikarka, z wykształcenia historyczka sztuki. Przez 15 lat pracowała w „Gazecie Wyborczej”. Ogrodniczka amatorka i miłośniczka psów. Autorka alternatywnych przewodników po Warszawie z cyklu „Zrób to w Warszawie!”, „Warszawa Warsaw”, „Letnisko. Subiektywny przewodnik po linii otwockiej” oraz książki dla dzieci „Hej, Szprotka!”. Mieszkanka Falenicy.

Jaśmina Wójcik – artystka wizualna, autorka akcji społeczno-artystycznych, z których najbardziej znane są działania ze społecznością byłych pracownic i pracowników fabryki Ursus. Od kilku lat zaangażowana w edukację empatyczną dzieci.