Program

  • wokół wystaw
  • online

Program

MIASTOWIDZENIE. FOTOGRAFIE CZESŁAWA OLSZEWSKIEGO | Oprowadzanie Jakuba Szczęsnego | online

18.08.2022
godzina 10:00

MIASTOWIDZENIE. FOTOGRAFIE CZESŁAWA OLSZEWSKIEGO | Oprowadzanie Jakuba Szczęsnego | online

18.08.2022
godzina 10:00

  • wokół wystaw
  • online
wokół wystaw online  

Spójrz na zdjęcia Czesława Olszewskiego oczami architekta Jakuba Szczęsnego, twórcy słynnego Domu Kereta, autora instalacji i publikacji, przewodnika po nowoczesnej architekturze w serialu dokumentalnym „Polska dobrze zaprojektowana”. Zapraszamy na jego oprowadzanie po wystawie „Miastowidzenie. Fotografie Czesława Olszewskiego".

🎥 Emisja na Facebooku i YouTubie Domu Spotkań z Historią.

Fot. Robert Olszański / DSH

Fot. Robert Olszański / DSH

Dowiedz się, co łączy zdjęcie polskiego fotografa z obrazem amerykańskiego artysty Edwarda Hoppera i jak poprzez architekturę można snuć opowieść o ludzkiej samotności i silnej samostanowiącej państwowości. Jakub Szczęsny powie też, kiedy umiłowanie pięknej formy może zepchnąć życie poza kadr.

Wystawa zdjęć Czesława Olszewskiego to okazja do refleksji nad polską wizją tego, jak powinno wyglądać miasto i jak powinna wyglądać przyszłość. To opowieść o domach zintegrowanych z zielenią, projektantce Alinie Scholiz i fascynacji międzywojennych architektów gigantycznymi parowcami.

Jakub Szczęsny – architekt, projektant najwęższego domu świata (Domu Kereta, w kolekcji nowojorskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej), licznych instalacji w przestrzeniach publicznych i serii prefabrykowanych domów Simple House i FreeDOM. Studiował architekturę w Warszawie, Paryżu i Barcelonie, pracował w branży reklamowej i w grupie projektowej Centrala. Od 2016 roku prowadzi własną pracownię SZCZ w Warszawie. Uczy na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej i w School of Form. Prowadzi popularyzatorskie programy telewizyjne na temat architektury i projektowania wnętrz. Publikuje felietony w „Dobrym Wnętrzu”, „Autoportrecie”, „Architekturze i Biznesie” i „Salonie”, dodatku do „Polityki” o architekturze i wnętrzach.

Wystawa „Miastowidzenie. Fotografie Czesława Olszewskiego”
Czesław Olszewski (1894‒1969) to jeden z najwybitniejszych polskich fotografów architektury. Na kilku tysiącach negatywów utrwalił modernizujące się w latach trzydziestych XX wieku państwo i jego odbudowę po II wojnie światowej. Fotografował gmachy ministerstw i urzędów pocztowych, szkoły i szpitale, spółdzielcze osiedla mieszkaniowe i luksusowe kamienice czynszowe. Jego zdjęcia są zarówno cennym źródłem historycznym, jak i zachwycają ze względów artystycznych. Wypracował styl i technikę, które budzą uznanie także współcześnie. Do 25 września zapraszamy do Domu Spotkań z Historią na wystawę jego fotografii. Więcej o wystawie →