Program

  • wokół wystaw

Program

Zielona Warszawa. Miejskie inicjatywy ogrodnicze od XIX wieku do dziś | wernisaż

10.09.2022
godzina 16:00

Zielona Warszawa. Miejskie inicjatywy ogrodnicze od XIX wieku do dziś | wernisaż

10.09.2022
godzina 16:00

  • wokół wystaw
wokół wystaw  

Gdzie powstały pierwsze ogrody w stylu angielskim? Kiedy zaczęło rozwijać się nowoczesne ogrodnictwo miejskie w Warszawie? Czym było modne ustronie we wsi Powązki i dlaczego przesadzono tam 340 lip z Puszczy Kampinoskiej? Jaką rolę
w kształtowaniu warszawskiej zieleni odegrali Izabela Czartoryska, Franciszek Szanior, Leon Danielewicz i Alina Scholtz? Tego dowiecie się z wystawy plenerowej, na której wernisaż zapraszamy na skwer ks. Jana Twardowskiego.



Wystawa fotograficzna ukazuje działania, które wpłynęły na postrzeganie zieleni i jej kształt w mieście. W ramach wernisażu Agnieszka Kowalska – kuratorka i autorka publikacji „Zielona Warszawa. Alternatywny przewodnik” – opowie o zielonej historii miasta i oprowadzi po ekspozycji. 

Wystawa składa się z 28 plansz i przedstawia różne aspekty egzystencji natury w przestrzeni
miejskiej. Każda z plansz prezentuje inne zagadnienie: poczynając od wieku XIX i prekursorskich pomysłów Izabeli Czartoryskiej, projekty pierwszych prawdziwych publicznych parków i ogrodów poprzez pierwsze ogródki działkowe, a kończąc na obecnych aktywnościach mieszkańców stolicy. Wystawę można będzie zobaczyć od 10 września do 1 października 2022 na skwerze ks. Jana Twardowskiego. Dowiedz się więcej →

„Zielona Warszawa. Alternatywny przewodnik" dostępny jest w naszej księgarni stacjonarnie i online →

Agnieszka Kowlaska – dziennikarka, z wykształcenia historyczka sztuki. Przez 15 lat pracowała w „Gazecie Wyborczej”, obecnie redaktor naczelna serwisu warszawawarsaw.com. Ogrodniczka amatorka i miłośniczka psów. Autorka alternatywnych przewodników po Warszawie z cyklu „Zrób to w Warszawie!”, „Warszawa Warsaw”, „Letnisko. Subiektywny przewodnik po linii otwockiej” oraz książki dla dzieci „Hej, Szprotka”. Mieszkanka Falenicy. 

Kuratorka: Agnieszka Kowalska
Projekt graficzny: Jakub Pionty (pionty.com)
Produkcja: Olga Pigłowska, Julia Libera
Organizatorzy: Dom Spotkań z Historią
Partnerzy: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy i Warexpo