Cały świat wstrzymał oddech, patrząc na wydarzenia, które rozgrywały się na lotnisku w Kabulu w 2021. Wycofanie się Amerykanów z Afganistanu doprowadziło do ogromnego kryzysu humanitarnego. W kraju znów rządzonym przez talibów rozgrywa się dramat afgańskich kobiet, z którymi spotkała się jeszcze przed tymi dramatycznymi wydarzeniami Ludwika Włodek i napisała o nich książkę „Buntowniczki z Afganistanu”, która właśnie ukazała się w Polsce. W ostatnim odcinku tegorocznej odsłony cyklu Paweł Średziński porozmawia z Ludwiką Włodek.
🎥 Emisja na Facebooku i YouTubie Domu Spotkań z Historią oraz Facebooku Bliski nam świat.
Ludwika Włodek – socjolożka, dziennikarka i wykładowczyni w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Od kilkunastu lat zajmuje się Azją Środkową. W czasie swoich podróży poznała wszystkie kraje regionu –od Iranu po Kazachstan, od Turkmenistanu po Afganistan. Jest autorką książek „Wystarczy przejść przez rzekę”, „Pra. O rodzinie Iwaszkiewiczów”, „Cztery sztandary, jeden adres. Historie ze Spisza” oraz „Gorsze dzieci republiki”. W 2022 roku ukazała się jej kolejna książka „Buntowniczki z Afganistanu”.
Spotkanie poprowadzi Paweł Średziński – twórca cyklu „Bliski nam świat”. Historyk, dziennikarz, politolog, doktor nauk humanistycznych. Autor i współautor książek m.in. „Syria. Przewodnik po kraju, którego nie ma”, „Kwame Nkrumah. Początki panafrykańskiej działalności”, „Co się stało z Mokpokpo Dravi”, „Afryka w Warszawie”, „Czy Afryka jest krajem?” i „Jak mówić polskim dzieciach o dzieciach Afryki?”. Laureat „Stołka Roku” Gazety Wyborczej. Publikował i publikuje na łamach m.in. „Więzi”, „OKO.press”, „Dzikiego życia” i „Nowej Konfederacji”. Jest współzałożycielem Fundacji „Afryka Inaczej” i redaktorem serwisu Afryka.org.
„Bliski nam świat” to cykl spotkań poświęcony historii, która dzieje się współcześnie w Europie, na Bliskim Wschodzie, Kaukazie i w Afryce Północnej. Zaproszone osoby, znani dziennikarze, reportażystki i eksperci przybliżają genezę wydarzeń i opowiadają mało znane historie z rejonu pogranicza Europy, Azji i Afryki. To właśnie tam, nierzadko w cieniu konfliktów, mają miejsca zdarzenia, które często uchodzą uwadze naszej i mediów.