Program

  • spotkanie

Program

NIEZGODA NA NIENAWIŚĆ | Rozmowa o nienawiści. Debata „Dwutygodnika”

17.12.2022
godzina 17:00

NIEZGODA NA NIENAWIŚĆ | Rozmowa o nienawiści. Debata „Dwutygodnika”

17.12.2022
godzina 17:00

  • spotkanie
spotkanie  

Jak myśleć o nienawiści w czasie wojny? Czy jest dla niej miejsce w czasie pokoju? Co z nami robią obrazy nienawiści? Jakie skutki przynosi jej cenzurowanie? Czy z nienawiścią da się żyć? Zapraszamy na spotkanie z Svitlaną Oleshko, Agatą Sikorą oraz Tomaszem Szerszeniem. Rozmowę poprowadzi redaktor „Dwutygodnika” Maciej Jakubowiak.

Jedna z ilustracji Zhenii Oliinyk w specjalnym numerze „Dwutygodnika” – NIENAWIŚĆ

Jedna z ilustracji Zhenii Oliinyk w specjalnym numerze „Dwutygodnika” – NIENAWIŚĆ

Społeczeństwa, nie tylko te liberalne, od lat spychają nienawiść na margines. Zbrodniom z nienawiści przyglądamy się z obrzydzeniem, a internetowy hejt traktujemy jak pożar domagający się ugaszenia. Nic dziwnego: nienawiść nie pozwalałaby wspólnotom istnieć. To siła negatywna: niszczy, rozsadza, sabotuje dialog. Jednak inwazja Rosji na Ukrainę, która wiele oczywistości wywróciła na nice, przypomniała, że nienawiść to też reakcja obronna – emocjonalna odpowiedź na oczywiste zło, która zagraża samemu istnieniu. 

Debata towarzyszy numerowi tematycznemu „Dwutygodnika”, poświęconemu współczesnym formom i przejawom nienawiści: klasowej, sieciowej, indywidualnej i wspólnotowej. Numer ukazuje się sto lat po zabójstwie prezydenta Gabriela Narutowicza. Wszystkie teksty z numeru można bezpłatnie przeczytać tu →

Svitlana Oleshko – założycielka, dyrektorka i reżyserka Teatru „Arabesky” i inicjatorka powstania Instytutu Teatralnego w Charkowie. Ze swoim zespołem aktorskim zrealizowała dziesiątki projektów o charakterze społecznym (z więźniami i osobami o ograniczonej mobilności). Tymczasowo mieszka i pracuje w Warszawie. W grudniu na festiwalu Konfrontacje odbędzie się premiera jej spektaklu „Dekalog. Lokalna wojna światowa”.

Agata Sikora – autorka książek „Wolność, równość, przemoc. Czego nie chcemy sobie powiedzieć” i „Szczerość. O wyłanianiu się nowoczesnego porządku komunikacyjnego”. Pisze eseje, konsultuje scenariusze, mieszka w Londynie.

Tomasz Szerszeń – artysta wizualny, eseista, antropolog kultury. Autor książek „Wszystkie wojny świata” (2021), „Architektura przetrwania” (2017), „Podróżnicy bez mapy i paszportu” (2015), redaktor książki „Oświecenie, czyli tu i teraz” (2021, z Łukaszem Rondudą). Adiunkt w Instytucie Sztuki PAN, redaktor „Kontekstów”.

Spotkanie odbywa się w ramach obchodów setnej rocznicy zabójstwa Prezydenta Gabriela Narutowicza organizowanych pod hasłem NIEZGODA NA NIENAWIŚĆ. Sprawdź, co jeszcze przygotowaliśmy →