Program

  • spotkanie
  • film

Program

Praworządność wartością europejską | pokaz filmu i spotkanie z prof. Adamem Strzemboszem

10.12.2022
godzina 16:00

Praworządność wartością europejską | pokaz filmu i spotkanie z prof. Adamem Strzemboszem

10.12.2022
godzina 16:00

  • spotkanie
  • film
spotkanie film  

Czym jest praworządność i dlaczego jest nam potrzebna? Wspólnie z Fundacją Konrada Adenauera zapraszamy na pokaz filmu dokumentalnego „Adam Strzembosz. Pierwszy Sędzia Rzeczypospolitej” w reżyserii Bożeny Garus-Hockuby oraz spotkanie z profesorem Adamem Strzemboszem.

Dokument przybliża działalność Adama Strzembosza, który od czasów „Solidarności”, poprzez pomoc opozycji demokratycznej w latach 80., pracę w rządzie Tadeusza Mazowieckiego oraz pracę naukową na KUL-u i UW, zaangażował się w tworzenie niezawisłego sądownictwa, wolnego od politycznych nacisków. Po projekcji porozmawiamy z reżyserką i bohaterem filmu.

Następnie (około godziny 17:15) odbędzie się dyskusja w dwugłosie – pomiędzy prof. Adamem Strzemboszem a prowadzącym spotkanie Stanisławem Zakroczymskim – dotycząca praworządności jako wartości europejskiej. 

Prof. Adam Strzembosz – wiceminister sprawiedliwości w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, I Prezes Sądu Najwyższego (1990–1998). Jedna z głównych postaci podczas protestów przeciwko planowanym zmianom w sądownictwie w 2017 roku.

Barbara Garus-Hockuba – absolwentka reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autorka filmów dokumentalnych m.in. pokazywanego w Domu Spotkań z Historią oraz nagradzanego na międzynarodowych festiwalach filmu „Siostry Lilpop i ich miłości”.

Stanisław Zakroczymski – absolwent historii na Kolegium MISH UW, doktoryzuje się z prawa administracyjnego w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, związany Magazynem Kontakt. Autor wywiadu rzeki z prof. Adamem Strzemboszem „Między prawem i sprawiedliwością”.