Program

  • spotkanie
  • książka

Program

SPOTKANIE Z KSIĄŻKĄ | Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920–1939

09.12.2022
godzina 18:00

SPOTKANIE Z KSIĄŻKĄ | Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920–1939

09.12.2022
godzina 18:00

  • spotkanie
  • książka
spotkanie książka  

Gdy w 1918 roku Polska odzyskała niepodległość i dostęp do morza, nikt nie spodziewał się, że niewielka wioska rybacka znajdująca się przy granicy z Wolnym Miastem Gdańskiem stanie się jednym z większych i najnowocześniejszych miast II Rzeczypospolitej. W jaki sposób dokonała się ta zmiana?

O modernistycznym fenomenie oraz historii rozwoju Gdyni z Grzegorzem Piątkiem, laureatem ubiegłorocznej edycji Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego, autorem książki „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920–1939" porozmawia Michał Sutowski z „Krytyki Politycznej”.

Grzegorz Piątek z książką „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1922–1939”

Grzegorz Piątek z książką „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1922–1939”

„Gdynia obiecana” to opowieść o mieście tworzonym od podstaw, gdzie można było zacząć z z czystą hipoteką: przezwyciężyć różnice między zaborami, pokonać zacofanie, uciec od narodowych przywar, od wiejskiej nędzy i wielkomiejskiego bezrobocia, zostawić w tyle waśnie etniczne i konflikty klasowe, uniknąć urbanistycznych błędów i historycznych ograniczeń krępujących rozwój innych miast. Tu nowe pokolenie uczyło się nowych umiejętności i zawodów związanych z morzem i międzynarodowym handlem. Tu, niczym w laboratorium, mogła powstać nieobciążona żadną złą ani dobrą tradycją nowoczesna polska miejskość oraz morska polskość. Tu Polska miała uciec do przodu, z wieku dziewiętnastego w dwudziesty. Problem w tym, że w tę podróż zabrała samą siebie”. [opis wydawcy]

W trakcie spotkania można będzie zdobyć egzemplarz książki. Książka będzie też dostępna na miejscu – w naszej księgarni.

Grzegorz Piątek – pisarz, publicysta, krytyk, z wykształcenia architekt, znawca historii i architektury Warszawy. Dwukrotny laureat Nagrody Literackiej m.st. Warszawy: za biografię prezydenta stolicy „Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego” (WAB, 2016) oraz za bestsellerową książkę „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944–1949” (WAB, 2020), za którą dostał Nagrodę Historyczną m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego i która trafiła na listę 20 książek 2020 roku tygodnika „Polityka”.

Michał Sutowski – politolog, absolwent Kolegium MISH UW, tłumacz, publicysta. Członek zespołu Krytyki Politycznej oraz Instytutu Studiów Zaawansowanych. Współautor wywiadów-rzek z Agatą Bielik-Robson, Ludwiką Wujec i Agnieszką Graff. 

Współorganizatorem spotkania jest Wydawnictwo W.A.B – wydawca książki „Gdynia obiecana” →