Program

  • książka
  • spotkanie
  • Nagroda Moczarskiego

Program

NAGRODA MOCZARSKIEGO | Spotkanie z Katarzyną Surmiak-Domańską

27.01.2023
godzina 18:00

NAGRODA MOCZARSKIEGO | Spotkanie z Katarzyną Surmiak-Domańską

27.01.2023
godzina 18:00

  • książka
  • spotkanie
  • Nagroda Moczarskiego
książka spotkanie Nagroda Moczarskiego  

Spotkanie z laureatką Nagrody Młodzieżowych Klubów Historycznych im. Kazimierza Moczarskiego za rok 2022! Katarzyna Surmiak-Domańska została doceniona przez młodzież za książkę „Czystka”. Autorka opowie o odzyskiwaniu własnej historii i pracy nad książką. Rozmowę poprowadzi dziennikarz i sekretarz nagrody Igor Rakowski-Kłos.

Katarzyna Surmiak-Domańska podczas gali wręczenia Nagrody Historycznej m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego. Fot. Mateusz Grochocki / DSH.

Katarzyna Surmiak-Domańska podczas gali wręczenia Nagrody Historycznej m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego. Fot. Mateusz Grochocki / DSH.

Czystka to pisana z reporterską wnikliwością rodzinna saga, śledztwo genealogiczne prowadzone z dystansem niepozbawionym czułości, badanie historii rodziny na podstawie skrawków i analogii. Z zachowanych listów, zamazanych wspomnień, ale także przemilczeń i niedopowiedzeń wyłania się stopniowo obraz wiejskiego życia na Kresach – od pozornej idylli przedwojennej wielokulturowości, przez grozę wojny i horror rzezi wołyńsko-galicyjskiej, po zagładę tamtego świata, wysiedlenia, zajmowanie domów po Niemcach i próby budowania wszystkiego od początku. 

Jak pisze sama autorka: „Na pierwszym planie książka jest próbą zrekonstruowania życiorysu mojej babci Franki. Nie znałam jej. Zmarła w szpitalu psychiatrycznym, zanim się urodziłam. Ona, mój ojciec i jego młodsze rodzeństwo byli ocaleńcami z czystki etnicznej, której podwójna fala przetoczyła się w latach czterdziestych przez Wołyń i Galicję Wschodnią. W moim domu o tamtych wydarzeniach się nie mówiło. Postać babci była nieobecna, podobnie jak inne rodzinne wspomnienia. Można powiedzieć, że rosłam bez samoświadomości. (...) »Czystka« to również opowieść o międzypokoleniowym przekazywaniu traum. O tym, jak skutecznie można je przenosić na bliskich także poprzez milczenie”.Książka „Czystka” jest dostępna w księgarni DSH stacjonarnie i w sklepie internetowym →

Katarzyna Surmiak-Domańska – reporterka od lat związana z „Gazetą Wyborczą”. Współpracuje jako tutorka i wykładowczyni z Polską Szkołą Reportażu przy Instytucie Reportażu. Z wykształcenia romanistka. Autorka książek reporterskich m.in. „Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość” i „Kieślowski. Zbliżenie”. Była wielokrotnie nagradzana za swoje książki oraz dwukrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike.

Współorganizatorem wydarzenia jest Wydawnictwo Czarne.

Nagroda Historyczna m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego, ustanowiona w grudniu 2018 roku uchwałą Rady m.st. Warszawy, jest kontynuacją powstałej w 2009 roku nagrody za najlepszą książkę poświęconą historii Polski – od odzyskania niepodległości w 1918 roku do czasów współczesnych. Dowiedz się więcej →