Archiwum wydarzeń

  • wydarzenia archiwalne

Archiwum wydarzeń

KANTOR 2015. POSZUKIWANIA

12.09.2015 - 13.09.2015

KANTOR 2015. POSZUKIWANIA

12.09.2015 - 13.09.2015

  • wydarzenia archiwalne
wydarzenia archiwalne  
W roku 2015 mija 100. rocznica urodzin Tadeusza Kantora. Z tej okazji zapraszamy na cykl wydarzeń, które odbędą się w Barze Studio na placu Defilad oraz na samym placu Defilad. W programie:
  • KAWIARNIE I REWOLUCJE!  Wycieczka rowerowa
12 września (sobota), godz. 12.00, start: plac Defilad. Tadeusz Kantor powiedział, że „Wszelką rewolucję artystyczną wywołują kawiarnie”, zapraszamy więc na nietypową wycieczkę rowerową, czyli performatywny spacer muzyczny śladami najsłynniejszych kawiarni w PRL. Prowadzenie i reżyseria: Reda Haddad, muzyk, cyklista, „Skadyktator”.
  • KANTOR: NIEPRZERWANE LEKCJE  Zajęcia, wykłady performatywne
Weekendowe zajęcia i warsztaty inspirowane życiem i twórczością Kantora. Na placu Defilad i w Barze Studio zostaną ustawione drewniane ławki nawiązujące swoją stylistyką do spektaklu „Umarła klasa”. W zaimprowizowanej „szkole” przez cały weekend odbywać się będą spotkania, wykłady, warsztaty inspirowane życiem i twórczością Kantora. Plan lekcji: 12 września (sobota) godz. 13.30: Angelika Fojtuch: Żywa umarła klasa Angelika Fojtuch (ur. 1978), artystka, performerka. Mieszka i pracuje w Gdyni i Düsseldorfie. Wykład performatywny. Echo, wspomnienia, sny – przełożenie „Umarłej klasy” na własne doświadczenie. godz. 15.00: Lech Stangret: Tadeusz Kantor - pielgrzym przekraczający granice Lech Stangret (ur. 1959), aktor teatru Kantora, historyk sztuki godz. 16.30: Andrzej Sapija: Kantor filmowy Andrzej Sapija (ur. 1954), autor filmów dokumentalnych artystach, m.in. o Tadeuszu Kantorze. Pokaz filmów i spotkanie z reżyserem. godz. 18.00: Tadeusz Rolke: Autoportret z Kantorem Tadeusz Rolke (ur. 1929) przez 40 lat fotografował wystawy, happeningi i spektakle Kantora. Pokaz zdjęć i spotkanie z autorem. 13 września (niedziela) godz. 12.00: Stach Szabłowski: Ambalaż, czyli jak odzyskać przedmiot Stach Szabłowski (ur. 1973), krytyk sztuki, kurator CSW. Ambalaż to inaczej opakowanie. Kantor tworzył ambalaże z kopert, toreb, pakunków, parasoli, korzystając z przedmiotów codziennego użytku. godz. 13.30: Stach Szabłowski: Krzesło i jego historia, czyli pomnik niemożliwy Krzesło to jeden z przedmiotów najchętniej wykorzystywanych przez Kantora i pierwszy projekt „architektury niemożliwej”. Po śmierci artysty zrealizowano dwa ogromne betonowe krzesła według jego projektu: w Hucisku koło Wieliczki (1995) oraz we Wrocławiu (2011). godz. 15.00: Angelika Fojtuch: Żywa umarła klasa godz. 16.30: Rafał Betlejewski: Teatr niemożliwy! Happening i co dalej? Rafał Betlejewski (ur. 1969) performer, artysta parateatralny, twórca akcji „Tęsknię za Tobą, Żydzie". godz. 18.00: Dawid Mlekicki: Wielopole po wielokroć… Dawid Mlekicki (ur. 1984), teatrolog, autor bloga uszatyfotel.wordpress.com opowie o swojej podróży do Wielopola Skrzyńskiego, rodzinnego miasta Tadeusza Kantora.
  • WARSZTATY
12 września (sobota) godz. 12.00: warszaty dla dorosłych Dziecko jest ojcem człowieka Jednym z charakterystycznych wątków w twórczości Kantora jest motyw lalek noszonych na plecach aktorów, przedstawiających ich jako dzieci. Przez całe dorosłe życie ludzie zmagają się z doświadczeniami przeżytymi w dzieciństwie. Jak chronić dzieci przed zranieniem? Prowadzenie: Aleksander Kisil z Fundacji Ojcostwo Mistrzostwo. Zapisy: informacja@dsh.waw.pl 12-13 września (sobota-niedziela) godz. 12.00: warsztaty plastyczne dla dzieci Ta sama wyobraźnia, ta sama ekspresja Zajęcia przy stole na pl. Defilad. Dzieci wykonają maski, drobne elementy scenografii teatralnej, dodatki do kostiumów. Prowadzenie: Zuzanna Sajan, edukatorka. godz. 15.00 i 16.15: teatralne warsztaty międzypokoleniowe Kantorek przemian Uczestnicy sprawdzą swoje umiejętności improwizacji, a przyniesiony przez nich przedmiot codziennego użytku przemieni się w kantorowski rekwizyt sceniczny. W otwartej przestrzeni, bez scenografii, zostanie zaaranżowana sytuacja z rekwizytem w roli głównej i aktorami w charakterze tła. Prowadzenie: Teatr Ex Machina pod kierunkiem reżyserki Diany Kozińskiej i kompozytora Tomasza Kopcia. Zapisy: info@teatrexmachina.pl.   Prowadzenie: Diana Koźlińska, Tomasz Kopeć z Teatru Ex Machina. Zapisy: info@teatrexmachina.pl
  • POKAZ SPEKTAKLU WIELOPOLE, WIELOPOLE
13 września (niedziela), godz. 19.30: projekcja spektaklu Tadeusza Kantora (realizacja: Andrzej Sapija, 1984, 69'). Wprowadzenie: Maciej Nowak (twórca i założyciel Instytutu Teatralnego). Spektakl jest rekonstrukcją wspomnień. Na scenie przez cały czas obecny jest Tadeusz Kantor i ustawia ciągle na nowo „pokój swojego dzieciństwa”. Wszytkie wydarzenia odbywają się na Placu Defilad oraz w Barze Studio na pl. Defilad.