Program

  • inne

Program

Wyłom w systemie. Firmy polonijne w PRL | seminarium

24.03.2023 - 25.03.2023

Wyłom w systemie. Firmy polonijne w PRL | seminarium

24.03.2023 - 25.03.2023

  • inne
inne  

Firma polonijna to określenie z czasów PRL na przedsiębiorstwa z udziałem kapitału zagranicznego, pochodzenia polonijnego. Na czym polegał ich fenomen? Jakie są pierwsze wyniku badań na ich temat? Zapraszamy do udziału w seminarium organizowanym przez Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Wiedeński.

Firmy polonijne. Międzynarodowe Targi Poznańskie, 1983 r. Firma LALMI (Archiwum Grupa MTP)

Firmy polonijne. Międzynarodowe Targi Poznańskie, 1983 r. Firma LALMI (Archiwum Grupa MTP)

Firmy Polonijne stanowiły w bloku państw socjalistycznych unikalny przypadek ponadnarodowej, niepaństwowej działalności gospodarczej. Jednak do tej pory fenomen ten był badany w sposób ograniczony, m.in. z powodu wykorzystywania głównie akt służby bezpieczeństwa oraz dokumentów innych instytucji kontrolnych. Sięgnięcie do innych źródeł pozwala spojrzeć na to zjawisko z nowej perspektywy. Celem prowadzonych badań jest uchwycenie społecznych i ekonomicznych skutków funkcjonowania firm polonijnych na tle przyspieszających u schyłku realnego socjalizmu procesów globalizacji socjalistycznej, transformacji gospodarczej i dokonujących się wówczas przemian stratyfikacji społecznej. Seminarium będzie okazją do przedstawienia cząstkowych wyników badań, jak również przestrzenią do dyskusji na ich temat w gronie ekspertów reprezentujących różne dyscypliny humanistyki, nauk społecznych i ekonomii oraz przy udziale publiczności.  

24.03.2023 (piątek)
17:30–19:30 Firmy polonijne: koń trojański kapitalizmu?
Wykład wprowadzający poprowadzi Martin Gumiela z Uniwersytetu Wiedeńskiego. Następnie odbędzie się dyskusja, w której udział wezmą:

  • prof. Jerzy Kochanowski (Uniwersytet Warszawski),
  • dr Lars Fredrik Stöcker (Uniwersytet Wiedeński, Uniwersytet w Greifswaldzie),
  • dr Mariusz Jastrząb (Collegium Civitas),
  • dr Jakub Gałęziowski (Uniwersytet Warszawski),
  • Martin Gumiela (Uniwersytet Wiedeński).

25.03.2023 (sobota)
9:00–17:00 Wyłom w systemie. Firmy polonijne w PRL
→ OBOWIĄZUJĄ ZAPISY: zgłoszenia (wraz z krótkim biogramem oraz informacją o tym, skąd zainteresowanie tematem firm polonijnych) prosimy przesyłać na adres j.galeziowski@uw.edu.pl. Liczba miejsc ograniczone.

9:00 Poranna kawa

9:30–11:15 Firmy polonijne: kontekst gospodarczy
W dyskusji wezmą udział: prof. Maciej Bałtowski (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie), dr Dariusz Grala (Wielkopolska Akademia Społeczno-Ekonomiczna), prof. Krzysztof Jasiecki (Uniwersytet Warszawski). Prowadzenie: dr Mariusz Jastrząb

11:15–11:30 Przerwa kawowa

11:30–13:15 Firmy polonijne: kontekst społeczny
W dyskusji wezmą udział: dr hab. Cecylia Leszczyńska (Uniwersytet Warszawski), dr hab. Joanna Wawrzyniak, prof. ucz. (Uniwersytet Warszawski), dr hab. Marcin Zaremba, prof. ucz. (Uniwersytet Warszawski). Prowadzenie: prof. Jerzy Kochanowski

13:15–14:30 Lunch

14:30–16:15 Firmy polonijne: kontekst międzynarodowy
W dyskusji wezmą udział: dr Veronika Pehe (Czeska Akademia Nauk), dr Florian Peters (Uniwersytet Friedricha Schillera w Jenie), dr Mirosław Sikora (badacz niezależny). Prowadzenie: dr Lars Fredrik Stöcker.

16:15–17:00 Podsumowanie