Projekty specjalne

Posłuchaj, to wolność! | Wybraliśmy Wolność 4.06.1989

Posłuchaj, to wolność! | Wybraliśmy Wolność 4.06.1989


aktualności inne  

Jak co roku Dom Spotkań z Historią zaprasza do świętowania rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów, które odbyły się 4 czerwca 1989 r. W ramach tegorocznych obchodów Gaba Kulka i Paulina Przybysz zaśpiewają w zupełnie nowych aranżacjach dwa wybrane przez publiczność utwory, które trafią na Singiel Wolności, a wirtualna galeria „Posłuchaj, to wolność” przypomni muzyczny krajobraz lat 80. Odsłonięty zostanie także pomnik „Solidarności” i — tradycyjnie już — odbędzie się toast pod Niespodzianką. Co więcej, zaprosimy też na wystawę o kobietach opozycji i zaprezentujemy nową książkę o fotografkach tamtych czasów. To wszystko już 4 czerwca!4 czerwca to rocznica szczególna. Dom Spotkań z Historią od lat zaprasza do wspólnego jej świętowania, przypomina wydarzenia 1989 roku i przygląda się im z rozmaitych perspektyw. W tym roku, z powodu trwającej pandemii, nie może się odbyć okolicznościowy koncert, ale nie rezygnujemy z przypominania melodii tamtego czasu. Muzyczny świat lat 80. powróci w zupełnie nowej formule.

PLAN WYDARZEŃ:
4 CZERWCA:
otwarcie wirtualnej galerii „Posłuchaj, to wolność” i rozpoczęcie głosowania na Singiel Wolności
12:00 — odsłonięcie pomnika „Solidarności”
18:00 — toast za wolność pod Niespodzianką

5 CZERWCA:
11:00 — otwarcie wystawy plenerowej „Niepokorne 2.0. Kobiety w opozycji lat 80.”
16:00 — premiera książki „Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek” (transmisja na Facebooku)

Od 4 czerwca na stronie relacjebiograficzne.pl będziecie mogli posłuchać wspomnień świadkiń i świadków wydarzeń 1989 roku.POSŁUCHAJ, TO WOLNOŚĆ — SINGIEL WOLNOŚCI
Jak mówi Piotr Jakubowski, dyrektor Domu Spotkań z Historią: „Z tej strony przełomowi 1989 roku jeszcze się nie przyglądaliśmy. Lata 80. były pełne brzmień wolności — przemycanej w tekstach pod nosem cenzury, w muzyce i na koncertach. Przypomnimy muzyczną atmosferę tamtych lat i zaprosimy do głosowania na Singiel Wolności. Wspólnie wybierzemy utwory, które znajdą się na dwóch stronach siedmiocalowego limitowanego winylu”. Znakomite wokalistki i twórczynie Paulina Przybysz oraz Gaba Kulka wykonają je we własnych aranżacjach, dając nowe życie utworom, które towarzyszyły rodzącej się w Polsce wolności.

Razem z Radiospacją i Muzeum Rocka zapraszamy do udziału w głosowaniu, które potrwa od 4 do 15 czerwca. Wszystkich utworów będzie można posłuchać w wirtualnej galerii na stronie towolnosc.dsh.waw.pl. Znajdą się tam nie tylko teksty piosenek i ich kultowe wykonania, których każdy będzie mógł posłuchać. Będzie można zanurzyć się w muzyczny świat lat 80., przypomnieć sobie ikoniczne zespoły i wykonawców, wrócić do atmosfery tamtego czasu. Jakie piosenki przypomnimy? Które z nich będą miały szansę trafić na Singiel Wolności? Jakie brzmienie dadzą im Gaba Kulka i Paulina Przybysz? To wszystko stanie się jasne już wkrótce!Od 2009 roku Dom Spotkań z Historią organizuje obchody rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku. Jeszcze nie w pełni wolne, otworzyły drogę do budowania państwa bardziej demokratycznego, suwerennego i wyzwolonego z więzów centralnie planowanej gospodarki. Co roku przypominamy uczestniczki, uczestników i świadków tamtych wydarzeń. Podkreślamy, jak fundamentalne znaczenie dla historii Polski miały tamte przełomowe wydarzenia.

Kampania „Wybraliśmy Wolność 4 czerwca 1989” jest częścią obchodów Święta Warszawy uchwalonego przez Radę Miasta Stołecznego Warszawy.