Program

  • wokół wystaw
  • spotkanie

Program

PAMIĘĆ DLA PRZYSZŁOŚCI | Uciekli do Mandżurii | wernisaż

13.04.2023
godzina 18:00

PAMIĘĆ DLA PRZYSZŁOŚCI | Uciekli do Mandżurii | wernisaż

13.04.2023
godzina 18:00

  • wokół wystaw
  • spotkanie
wokół wystaw spotkanie  

W 80. rocznicę ujawnienia Zbrodni Katyńskiej zapraszamy na wernisaż wystawy plenerowej „Uciekli do Mandżurii. 80 lat temu ujawniono Katyń” oraz spotkanie z jej kuratorkami. 

Tabliczki epitafijne w Katyniu. Fot. archiwum prywatne Izabelli Sariusz-Skąpskiej

Tabliczki epitafijne w Katyniu. Fot. archiwum prywatne Izabelli Sariusz-Skąpskiej

13 kwietnia 2023 o godz. 18:00 odbędzie się otwarcie wystawy na skwerze ks. Jana Twardowskiego. Następnie o 18:30 przejdziemy do DSH na spotkanie z kuratorkami Zuzanną Bogumił (Instytut Archeologii i Etnologii PAN), Moniką Kapą-Cichocką (Dom Spotkań z Historią) i Izabellą Sariusz-Skąpską (Federacja Rodzin Katyńskich).

W ramach wystawy przypominamy o Zbrodni Katyńskiej oraz o tym, jak kształtowała się pamięć o niej przez kolejne dekady. Pod nazwą „Katyń” kryje się wiele lokalizacji. Ekspozycja pozwoli poznać najważniejsze miejsca pamięci, proces ich powstawania i rolę, jaką odgrywają. Celem wystawy jest namysł nad tym, jak historia jest wykorzystywana i jaki może mieć wpływ na kolejne pokolenia.

Jak tłumaczy Zuzanna Bogumił, współkuratorka wystawy: „Przeszłość pozostawia po sobie ślady w przestrzeni i ludzkiej pamięci, których nawet najbardziej represyjny reżim nie jest w stanie wymazać. Wydarzenia, które były celowo zapominane przez jednych, dla następców mogą stać się konstytutywne dla ich tożsamości. Trudnej przeszłości nie da się zataić i wymazać, dlatego zamiast zaciemniać – można rozjaśniać, zamiast manipulować – wyjaśniać, zamiast wypierać – przepracowywać, zamiast odrzucać – pogodzić się z tym, że ta przeszłość taka była. Próby rewanżu zawsze bowiem prowadzą do kolejnych manipulacji historii”. Dowiedz się więcej →
Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów 80. rocznicy ujawnienia Zbrodni Katyńskiej organizowanych pod hasłem „Pamięć dla przyszłość”Sprawdź, co jeszcze przygotowaliśmy →