Program

  • inne
  • cykle

Program

WARSZAWSKI TYDZIEŃ KOBIET | Nazywam się Anna Walentynowicz | BIOTEATR Agnieszki Przepiórskiej

06.10.2023
godzina 18:00

WARSZAWSKI TYDZIEŃ KOBIET | Nazywam się Anna Walentynowicz | BIOTEATR Agnieszki Przepiórskiej

06.10.2023
godzina 18:00

  • inne
  • cykle
inne cykle  

Robotnica Stoczni Gdańskiej, współzałożycielka Wolnych Związków Zawodowych, która uczestniczyła w najważniejszych wydarzeniach w powojennej Polsce. Dla wielu stała się legendą, bohaterką Sierpnia ‘80, inicjatorką Solidarności. Magazyn „Time” nazwał ją „matką polskiej niepodległości” i nadał tytuł Kobiety Roku 1980. Mówiono o niej: niezłomna, uparta i ambitna. Zapraszamy na BIOTEATR Agnieszki Przepiórskiej poświęcony Annie Walentynowicz. Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu Warszawski Tydzień Kobiet. 

Anna Walentynowicz urodziła się w małej, ukraińskiej wiosce. Z powodu biedy w wieku dwunastu lat musiała iść na służbę do pobliskiego majątku. W 1950 roku związała swoje życie ze Stocznią Gdańską, najpierw jako spawaczka, potem suwnicowa.

Scenariusz spektaklu powstał na podstawie książki „Walentynowicz. Anna szuka raju” autorstwa Doroty Karaś i Marka Sterlingowa (Wydawnictwo Znak, Kraków 2020).

Prapremiera spektaklu odbyła się 14 sierpnia 2022 w Stoczni Gdańskiej w rocznicę wybuchu strajków sierpniowych. Produkcją zajęła się Fundacja Nowa Strefa Kultury. Partnerem wydarzenia było Europejskie Centrum Solidarności.

W spektaklu wykorzystywane są archiwa ze zbiorów Europejskiego Centrum Solidarności oraz zdjęcia autorstwa Aleksandra Trafasa.

UWAGA! Spektakl jest biletowany. Bilety do kupienia za pośrednictwem aplikacji Going

Występują: Agnieszka Przepiórska i Anna Gryszkówna
Reżyseria: Anna Gryszkówna
Scenariusz: Piotr Rowicki
Produkcja: Teatr Łaźnia Nowa i DSH

Warszawski Tydzień Kobiet to cykl wydarzeń opowiadający o kobietach – tych, którym udało się zapisać w historii, i tych żyjących współcześnie, które tę historię tworzą – swoim życiem, pasją, pracą. Oddamy głos kobietom, które zajmują się na co dzień historią, inspirują się nią lub piszą ją na nowo. Kobietom pokazującym poprzez to, kim są i co robią, że historię tworzą i piszą artystki, badaczki, naukowczynie. Kobiety mogą wszystko! Więcej o Warszawskim Tygodniu Kobiet można przeczytać tutaj.