Program

  • spotkanie
  • cykle

Program

Zrozumieć pamięć: między reportażem a nauką |Beata Chomątowska i Marcin Stasiak | spotkanie

11.06.2024
godzina 18:00

Zrozumieć pamięć: między reportażem a nauką |Beata Chomątowska i Marcin Stasiak | spotkanie

11.06.2024
godzina 18:00

  • spotkanie
  • cykle
spotkanie cykle  

Reportaż i nauka posługują się innymi językami i odmiennymi sposobami by opisać i poznać świat. Jak nauka może czerpać z narracyjnych możliwości reportażu i odwrotnie, jak literatura non-fiction może korzystać z zasobu naukowych pojęć i systematyzacji? Czy zainicjowanie takiego interdyscyplinarnego i międzygatunkowego dialogu pozwoli nam lepiej zrozumieć to, co dzieję się z polską i europejską pamięcią? Proponujemy dyskusję, której punktem wyjścia będą dwie książki podejmujące tematykę historii i pamięci: „Miasto dzieci świata” Beaty Chomątowskiej i „Polio w Polsce 1945-1989. Studium z historii niepełnosprawności” Marcina Stasiaka.

⇒ Wydarzenie transmitowane online i tłumaczone na polski język migowy.

W reportażu „Miasto dzieci świata” Chomątowska dekonstruuje idylliczny obraz sanatorium w Rabce-Zdroju. Sięgając do przeszłości uzdrowiska i świadectw uczestników turnusów, odkrywa skrywane traumy, z którymi przez lata za murami sanatorium mierzyły się dzieci.

W pracy „Polio w Polsce 1945-1989” Marcin Stasiak podejmuje temat niepełnosprawności w powojennej Polsce i opisuje skutki epidemii polio w latach 50-tych, która dotknęła głównie dzieci.

Chomątowska i Stasiak zastanawiają się nad codziennością chorujących i nad tym, jak choroba i jej leczenie wpłynęły na ich życie. Autorzy podchodzą do tematu z perspektywy biografii konkretnych osób i oddają głos, dotąd niewysłuchanym, dziecięcym świadkom opisywanych historii.

Prowadzenie:
Małgorzata Pakier

Wystąpią:
Beata Chomątkowska – dziennikarka, pisarka, autorka m.in. książek “Stacja Muranów” i “Betonia. Dom dla każdego”. W swojej twórczości często zajmuje się architekturą Warszawy.

Dr Marcin Stasiak –  członek Pracowni Teorii Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bada historię społeczną i antropologiczną Polski po 1945 r.

Dr Małgorzata Pakier – kieruje działem naukowym w ESPS, współtwórczyni projektu Genealogie Pamięci, absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu.

Organizatorzy: Europejska Sieć Pamięć i Solidarność, Dom Spotkań z Historią
Partner: Centrum Badań nad Pamięcią Społeczną (Uniwersytet Warszawski)