Program

  • spacer
  • cykle

Program

71. URODZINY STARÓWKI | Kulisy odbudowy Starego Miasta w obiektywie Zbyszka Siemaszki | Franciszek Bojańczyk | spacer

21.07.2024
godzina 11:00 - 13:00

71. URODZINY STARÓWKI | Kulisy odbudowy Starego Miasta w obiektywie Zbyszka Siemaszki | Franciszek Bojańczyk | spacer

21.07.2024
godzina 11:00 - 13:00

  • spacer
  • cykle
spacer cykle  

Wielkie świętowanie na Starówce! 19 lipca rusza druga edycja hucznych obchodów Urodzin Starówki. Warszawskie Stare Miasto i okolice będą wspólnie świętować do 21 lipca. Na trzy dni warszawskie Stare Miasto zmieni się w kulturalne centrum stolicy. Z okazji 71. Urodzin Starówki, 40 instytucji przygotowało blisko sto wydarzeń. Program, interaktywna mapa staromiejskich instytucji i szczegółowe informacje będą dostępne na stronie www.grupastarowka.pl

Stare Miasto po odbudowie stało się osiedlem dla trzech tysięcy mieszkańców. Zaprojektowano je z wieloma udogodnieniami odbiegającymi od przedwojennych realiów, np. pozostawiono większe podwórka kosztem nieodbudowanych oficyn. Zabudowa rynków Nowego i Starego Miasta chociaż wznoszona w historycznym kostiumie, miała być bardziej częścią nowoczesnej stolicy, niż odwzorowaniem „mrocznego średniowiecza”. Zdjęcia Zbyszka Siemaszki ukazują kulisy odbudowy. W czasie spaceru odwiedzimy ulicę Przyrynek, gdzie najdłużej stały ruiny, zobaczymy „powojenną wizję architektury gotyckiej” zrealizowaną przy rekonstrukcji jednej z najstarszych warszawskich świątyń - kościoła Nawiedzenia NMP. Poszukamy charakterystycznych detali metaloplastyki wykonanych przez rzemieślników i montowanych na fasadach kamieniczek. Patrząc na ścianę Barssa wspomnimy wizję niektórych urbanistów, aby widok z Rynku otworzyć na Wisłę i fortel konserwatorów i architektów, dzięki któremu ten pomysł nie został zrealizowany, a Rynek został odbudowany w całości. Na Gnojnej Górce opowiemy o gęstej zabudowie, której nie zrekonstruowano, aby nie zasłaniała widoku. Przypomnimy kształt placu Zamkowego przed odbudową Zamku Królewskiego i długie oczekiwanie na jego ponowne wzniesienie. Spacer zakończymy podziwiając panoramę trasy W-Z, czyli największej inwestycji komunikacyjnej powojennej stolicy. 

⇒ Miejsce zbiórki: Rynek Nowego Miasta, przy żeliwnej studni

Spacer poprowadzi Franciszek Bojańczyk, popularyzator historii dziedzictwa kulturowego i przewodnik, który współpracował m.in. z Fundacją Centrum Taubego Odnowy Życia Żydowskiego w Polsce i Forum Dialogu, a także kierował działem projektów kulturalnych i komunikacji w Żydowskim Instytucie Historycznym im. Emanuela Ringelbluma. Obecnie jest Głównym Specjalistą ds. Promocji i Współpracy z Diasporą w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.