„Twarze rosyjskiego oporu” to seria międzynarodowych wystaw o Rosjanach, którzy wystąpili przeciwko reżimowi Putina i trafili za to do więzienia.
Często można usłyszeć: „Rosjanie kochają Putina”, „większość Rosjan popiera wojnę”, „Rosjanie nie protestują”. Są to jednak stereotypy powielane przez ludzi nieświadomych rzeczywistej sytuacji w Rosji. My, antywojenni aktywiści, postanowiliśmy obalić te stereotypy. Chcemy opowiedzieć o Rosjanach, którzy przez ponad 20 lat walczyli o podstawowe prawa obywatelskie, o wolność słowa i o uczciwe wybory. I oczywiście przeciwko wojnie.
„Twarze rosyjskiego oporu” to nie tylko politycy, którzy otwarcie walczyli z reżimem Putina. To także zwykli ludzie, którzy nie zaakceptowali kłamstw propagandy i inwazji na sąsiedni kraj. To mężczyźni i kobiety, osoby młode i starsze, polityczni aktywiści, artyści, naukowcy, studenci, ojcowie i matki. Wszyscy oni trafili do więzień na lata. Niektórzy – na dekady.
Według danych „Memoriału” i OVD-info, obecnie w Rosji jest ponad 2900 więźniów politycznych.
Chcemy opowiedzieć o nich. Organizując wystawy w różnych miastach, chcemy pokazać społeczności międzynarodowej twarze i losy Rosjan występujących przeciwko reżimowi Putina.
Są Rosjanie, którzy sprzeciwiają się wojnie; Rosjanie, którzy wychodzą na protesty; Rosjanie, którzy wyrażają sprzeciw w mediach społecznościowych; Rosjanie, którzy rozklejają ulotki; Rosjanie, którzy podpalają komendy wojskowe; Rosjanie, którzy próbują brać udział w wyborach, stoją na czele organizacji broniących praw człowieka, prowadzą śledztwa antykorupcyjne i organizują akcje antywojenne. O tym powinien wiedzieć świat.
Dzięki współpracy Polskiego Memoriału i Domu Spotkań z Historią w Warszawie wystawa plenerowa odbędzie się na skwerze ks. Jana Twardowskiego, w alejce od strony Krakowskiego Przedmieścia, od 22 sierpnia do 10 września. Otwarcie wystawy nastąpi 22 sierpnia o godzinie 18.00.
Organizatorzy wystawy:
Polski Memoriał, Dom Spotkań z Historią, Jelena Filina (pomysłodawczyni), Arszak Makiczan (pomysłodawca), Siergiej Nowikow (design projektu), Ilja Azar (autor biogramów)., Jekaterina Demina (projekt wystawy), Kristina Morogina (media społecznościowe), Jurij Wolnow (wsparcie techniczne), Anna Desiatowa (korekta), Wasilij Choroshilow (redaktor).