Zapraszamy na spotkanie z prof. Andrzejem Chwalbą. O nowej książce „Polska krwawi, Polska walczy. Jak żyło się pod okupacją 1939-1945” ze znanym historykiem rozmawiać będzie Mateusz Zimmerman.
Na temat historii Polski podczas wojny i okupacji 1939–1945 ukazało się wiele książek, artykułów i filmów, jednak takiej syntezy dotychczas nie było. W swojej najnowszej publikacji prof. Andrzej Chwalba przejrzyście opisuje dzieje polskiego heroizmu i męczeństwa, gdyż Polska istotnie krwawiła i walczyła jak nigdy przedtem, jednak…
Jednak mieszkańcy Polski w tych latach również prowadzili codzienne życie, kochali się, chodzili do teatrów, wychowywali dzieci i dbali o zaspokojenie podstawowych potrzeb.
Właśnie ta zwykła egzystencja była powszechnym doświadczeniem milionów, a nie opór czy eksterminacja. Stąd potrzeba zrównoważenia historii militarnej i politycznej uważnym przyjrzeniem się gospodarce i funkcjonowaniu cywilów. Jak wyglądało życie codzienne w okupowanej Polsce – na wsi, w małych miasteczkach i w metropoliach? Jak żyło się latem, a jak zimą? Jak cywile organizowali sobie żywność, odzież i opał? Andrzej Chwalba pisze o wszystkich czterech (!) okupantach, nie pomija skomplikowanych relacji polsko-ukraińskich i zróżnicowanego stosunku Polaków do Zagłady.
Na te tematy nadal warto rozmawiać, bo – jak zauważa autor – „nie wszystkie rany zostały już zaleczone, a skutki II wojny światowej dalej są obecne w przestrzeni publicznej i prywatnej miast i wsi, przede wszystkim zaś w mentalności i pamięci. Nie sposób zrozumieć współcześnie żyjącą Polkę i Polaka bez uwzględnienia tego, co się wydarzyło w krótkim, ale bardzo intensywnym czasie wojny i okupacji”.
Andrzej Chwalba – historyk, znany popularyzator historii, profesor, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Historycznego. Specjalizuje się w głównie w historii Polski i powszechnej XIX i XX wieku, dziejach Krakowa oraz historii obu wojen światowych; autor i współautor ponad trzydziestu książek. Nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazały się m.in: „Historia Polski 1795-1918”, „Okupacyjny Kraków”, „Samobójstwo Europy”, „Festung Krakau”, „Legiony Polskie 1914-1918”, „Wisła. Biografia rzeki”, a także pozycje napisane wspólnie z Wojciechem Harpulą: „Zwrotnice dziejów”, „Polska-Rosja. Historia obsesji, obsesja historii” oraz „Cham i pan”.
Współorganizator: Wydawnictwo Literackie