Program

  • spotkanie

Program

"Nie tylko Chałupy. Naturyzm w PRL" / Premiera książki Anny Dobrowolskiej

20.09.2024
godzina 18:00

"Nie tylko Chałupy. Naturyzm w PRL" / Premiera książki Anny Dobrowolskiej

20.09.2024
godzina 18:00

  • spotkanie
spotkanie  

 

Polska lat 80. zwykle kojarzy się z szarością, niedoborami i kryzysem. Książka “Nie tylko Chałupy. Naturyzm w PRL” Anny Dobrowolskiej stanowi przeciwwagę dla tej opowieści. Zamiast szarości zobaczymy w niej błękit wakacyjnego nieba i promienie lipcowego słońca. Serdecznie zapraszamy na dyskusję z okazji premiery książki wraz z pokazem filmu dokumentalnego “Naturyści” (reż. Antoni Orwiński, 1984 r.).

 

Lata 80. to czas rosnących wpływów Kościoła katolickiego i słabnącej siły komunistycznej ideologii. W tak namalowanym pejzażu życie codzienne ostatniej dekady PRL jawi się jako ciągła walka z gospodarką niedoboru i aparatem totalitarnego państwa, łatwo wpisująca się w martyrologiczną legendę o trudach życia w komunistycznej Polsce. Podobnie opowiadana jest historia seksualności tego okresu – jako codzienna batalia z pruderyjną moralnością, niedoborami wiedzy o seksie i brakiem dostępu do komercyjnej erotyki.

 

Przedstawiona w tej książce historia polskiego naturyzmu stanowi przeciwwagę dla tej opowieści. Zamiast szarości zobaczymy w niej błękit wakacyjnego nieba i promienie lipcowego słońca. Zamiast kolejek przed sklepami, tłumy wesołych ludzi na plaży w Chałupach. W miejsce wstrzemięźliwej katolickiej etyki seksualnej swobodny stosunek do nagości i zabawy z lekko tylko skrywanym podtekstem erotycznym. Wszystkie te zjawiska skłaniają do zadania pytania o alternatywną historię Polski – tą w której nagość i cielesność nie są tematami tabu, a radość z życia i seksu zastępuje narodową martyrologię.

 

Naturyzm to ruch, któremu Anna Dobrowolska oddaje sprawiedliwość jako praktyce ciałopozytywnej, emancypacyjnej, radosnej, wspólnotowej - wymierzonej w zarówno kapitalistyczną, jak i socjalistyczną ideologię, która nie pozwala ciałom po prostu cieszyć się byciem, razem i z osobna. Jeśli mamy gdzieś szukać korzeni dla dzisiejszych sposobów dywagowania o seksualności, to nie u Wisłockiej, ale u zapomnianych, zredukowanych do anegdoty i piosenki, naturystów. Karolina Sulej, reporterka, kulturoznawczyni

 

Anna Dobrowolska - Doktorka historii, absolwentka Uniwersytetu Oksfordzkiego i Kolegium MISH Uniwersytetu Warszawskiego. Pracuje na Wydziale Socjologii UW. Stypendia postdoktorskie realizowała we Florencji, Genewie i Poczdamie. Laureatka Diamentowego Grantu MNiSW na badania nad przemianami obyczajowości w PRL i stypendium START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Członkini redakcji Magazynu Kontakt. Na Instagramie prowadzi profil @historieintymne.

 

Spotkanie poprowadzi Olga Drenda