Program

  • spotkanie
  • cykle

Program

Zrozumieć pamięć: między reportażem a nauką | Marta Michalska i Kamil Iwanicki | spotkanie

22.10.2024
godzina 18:00

Zrozumieć pamięć: między reportażem a nauką | Marta Michalska i Kamil Iwanicki | spotkanie

22.10.2024
godzina 18:00

  • spotkanie
  • cykle
spotkanie cykle  

Reportaż i nauka to różne języki opisu i sposoby poznawania świata. Jak nauka może czerpać z narracyjnych możliwości i wrażliwego podejścia w reportażu i, vice versa, jak literatura non-fiction może korzystać z zasobu naukowych pojęć i systematyzacji? Czy próba takiego transdyscyplinarnego i transgatunkowego dialogu pozwoli nam lepiej zrozumieć to, co się dzieje z polską i europejską pamięcią? Zapraszamy na dyskusję, której punktem wyjścia będą dwie książki podejmujące tematykę historii i pamięci: „Dźwięki, ludzie i nasłuchiwanie miasta. Wybrane elementy fonosfery Warszawy na przełomie XIX i XX wieku” dr Marty Michalskiej i „Familoki. Śląskie mikrokosmosy” Kamila Iwanickiego. 

⇒ Wydarzenie transmitowane online i tłumaczone na polski język migowy.

Co słychać na Górnym Śląsku? Czym brzmi(ała) Warszawa?

Mikrokosmosem kolejnej dyskusji z cyklu „Zrozumieć Pamięć” będzie budynek, dom, mieszkanie; Kamil Iwanicki i Marta Michalska zabiorą nas na spacer po Górnym Śląsku i Warszawie. W ślad za ich książkami będziemy zaglądać do familoków i kamienic, ale też wyglądać z nich na place, podwórka i ulice.

Kamil Iwanicki w swojej publikacji „Familoki. Śląskie mikrokosmosy” skupia się na środowisku śląskich robotników i ich życiu domowym. Opisuje izby górników i ich rodzin, ich zachowania, przyzwyczajenia, tradycje.

Marta Michalska w swojej pracy „Dźwięki, ludzie i nasłuchiwanie miasta. Wybrane elementy fonosfery Warszawy na przełomie XIX i XX wieku” przenosi nas w czasie do dziewiętnastego wieku i uczy nas nasłuchiwania historii. Podsłuchuje grające na pianinach dziewczyny, krzyczących kupców, sprzedawców, kataryniarzy.

W książkach Iwanickiego i Michalskiej to dźwięki i przestrzenie są elementami kształtującymi tożsamość. Cegła staje się elementem podziału klasowego, ale jest też świadkiem życia zwykłych ludzi. Zapraszamy do zapoznania się z ich historiami.

Prowadzenie:
Małgorzata Pakier

Wystąpią: 
Dr Marta Michalska – jest badaczką dźwięków w przeszłości, nauczycielką i redaktorką. Absolwentka Kolegium MISH oraz Instytutu Historycznego UW.

Kamil Iwanicki –  jest silesianistą, badaczem Górnego Śląska, przewodnikiem i absolwentem studiów śląskich na Uniwersytecie Śląskim.

Dr Małgorzata Pakier – kieruje działem naukowym w ESPS, współtwórczyni projektu Genealogie Pamięci, absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu.

Organizatorzy: Europejska Sieć Pamięć i Solidarność, Dom Spotkań z Historią
Partner: Centrum Badań nad Pamięcią Społeczną (Uniwersytet Warszawski)