Program

  • wokół wystaw
  • książka

Program

TY I JA. MAGAZYN, GRAFIKA, ZJAWISKO | premiera książki

26.10.2024
godzina 16:00

TY I JA. MAGAZYN, GRAFIKA, ZJAWISKO | premiera książki

26.10.2024
godzina 16:00

  • wokół wystaw
  • książka
wokół wystaw książka  

Spotkanie wokół nowej książki wydanej przez DSH, „Ty i ja. Magazyn, grafika, zjawisko” autorstwa Julii Libery i Agaty Szydłowskiej. Rozmowę z autorkami, projektantem książki, Kubą Marią Mazurkiewiczem oraz zaproszonymi gośćmi  – Aleksandrą Boćkowską, Justyną Jaworską i Marcinem Wichą poprowadzi Klara Czerniewska-Andryszczyk – historyczka sztuki i badaczka, kuratorka wystaw sztuki i designu, autorka, redaktorka i tłumaczka tekstów o sztuce, projektowaniu i tematyce miejskiej (m.in. autorka książki „Gaber i Pani Fantazja” poświęconej artystom-plastykom Hannie i Gabrielowi Rechowiczom, współtwórczyni książki poświęconej Alinie Scholtz), a także wywiadów i esejów.

Spotkanie odbywa się w ramach programu wydarzeń towarzyszących wystawie i premierze książki. 
Album towarzyszy wystawie „»Ty i Ja«. Lajfstajlowy magazyn z Peerelu”. Więcej o wystawie →

Magazyn „Ty i Ja” obecny był na polskim rynku prasowym w latach 1960–1973. Ponad pół wieku po jego zniknięciu z kiosków nadal ma status legendy.

„Ty i Ja”. Magazyn, grafika, zjawisko – album ukazujący się nakładem Domu Spotkań z Historią, pozwala przyjrzeć się bliżej fenomenowi tego czasopisma. W gospodarce niedoboru, w czasach peerelowskiej małej stabilizacji zachęcało czytelników do wielkich marzeń o paryskiej modzie, wykwintnej kuchni, stylowych wnętrzach, światowych premierach literackich i filmowych  – słowem, o upragnionym zachodnim stylu życia.

Album zawiera autorski wybór materiałów z miesięcznika „Ty i Ja” ułożonych według działów: Moda, Ciało, Film, Literatura, Mieszkanie, Kulinaria, Reklama, Różności i Wiedza oraz współczesne teksty: Aleksandry Boćkowskiej, Justyny Jaworskiej, Marcina Wichy oraz Julii Libery i Agaty Szydłowskiej.

Projekt graficzny publikacji stworzył Kuba Maria Mazurkiewicz. Wyboru materiałów dokonały Julia Libera i Agata Szydłowska, redaktorki merytoryczne publikacji i kuratorki wystawy „Ty i Ja”. Lajfstajlowy magazyn z Peerelu, która będzie prezentowana w DSH od 27 września 2024.

Każdy z działów zawiera: reprodukcje oryginalnych rozkładówek, kolaże oraz pojedyncze ilustracje i opatrzony jest krótkim tekstem wprowadzającym, który objaśnia kontekst historyczno-kulturowy.

Redaktorki zaprosiły do współpracy autorów, dla których „Ty i Ja” z wielu względów miał szczególne znaczenie. W efekcie powstały eseje, teksty analityczne i artystyczne wypowiedzi. Ich lektura pozwala zrozumieć, jak wielkie znaczenie „Ty i Ja” miało nie tylko dla polskiej kultury, sztuki czy kształtowania gustów w PRL, ale też, jak oddziaływało na wrażliwość poszczególnych czytelników. Marcin Wicha snuje tu intymną opowieść o fascynacjach literackich, Aleksandra Boćkowska o modzie, rozdartej między marzeniami o Paryżu a realiami powojennej Warszawy, a Justyna Jaworska – o konsumpcji w czasach niedoboru. Osobne miejsce w albumie mają artystyczne wypowiedzi Szymona Zakrzewskiego, Nicolasa Grospierre’a i Tomasza Szerszenia.

„Ty i Ja”. Magazyn, grafika, zjawisko to przede wszystkim wizualna uczta. Kuba Maria Mazurkiewicz, grafik i wykładowca ASP, inspirował się awangardowymi rozwiązaniami wprost z łamów „Ty i Ja”. Na rozkładanych alonżach obejrzeć można na przykład wszystkie 163 okładki pisma. Część z nich została powiększona i zaprezentowana na osobnych rozkładówkach. Kremowy odcień papieru nawiązuje do szorstkiego, pożółkłego papieru, na którym drukowano gazetę.

Książka została przygotowana w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej.

„TY I JA”. MAGAZYN, GRAFIKA, ZJAWISKO
Koncepcja publikacji i redakcja merytoryczna: Julia Libera, Agata Szydłowska
Teksty: Aleksandra Boćkowska, Justyna Jaworska, Julia Libera, Agata Szydłowska, Marcin Wicha
Projekt graficzny albumu i skład: Kuba Maria Mazurkiewicz
Projekty artystyczne: Nicolas Grospierre, Tomasz Szerszeń, Szymon Zakrzewski
Redakcja: Małgorzata Purzyńska
Tłumaczenie: Krzysztof Ścibiorski
Objętość: 180 stron
Format: 230 x 320 mm
Oprawa: miękka
Wydanie: I
Wydawca: Dom Spotkań z Historią 2024
ISBN 978-83-66068-51-3
Cena: 129 zł