Program

  • książka
  • spotkanie

Program

SPOTKANIE Z KSIĄŻKĄ | „Budując Republikę Ducha: Historia Programu Fulbrighta w Polsce w latach 1945-2020” | dyskusja

19.11.2024
godzina 18:00

SPOTKANIE Z KSIĄŻKĄ | „Budując Republikę Ducha: Historia Programu Fulbrighta w Polsce w latach 1945-2020” | dyskusja

19.11.2024
godzina 18:00

  • książka
  • spotkanie
książka spotkanie  

Spotkanie poświęcone publikacji pt. „Budując Republikę Ducha: Historia Programu Fulbrighta w Polsce w latach 1945-2020”, z udziałem jej autora dr. Oleksandra Avramchuka i historyków - absolwentów programu Fulbrighta: prof. Jakuba Tyszkiewicza i dr hab. Anny Mazurkiewicz. Spotkanie poprowadzi Magdalena Rigamonti.

Dyskusja o historii programu, jego roli w rozwoju relacji polsko-amerykańskich na przestrzeni ostatnich 65 lat, a także m.in. dwutorowości polityki USA wobec państw bloku socjalistycznego czy szerszej perspektywie dyplomacji naukowej widzianej z Warszawy i Waszyngtonu.

obowiązują zapisy: https://forms.gle/h16RivD99tR5Nzrt8

W 2024 roku mija 65 lat od momentu, kiedy w Polsce rozpoczął swoją działalność program Fulbrighta – największy program wymiany naukowej i kulturowej Stanów Zjednoczonych, prowadzony obecnie w ścisłej współpracy z ponad 160 krajami na całym świecie. Polska była pierwszym krajem Europy Wschodniej, który dołączył do programu. Od tego czasu z skorzystało z niego kilka tysięcy Polaków i Amerykanów, a wokół Fulbrighta narosło sporo mitów i pytań, dotyczących choćby tego, jak program funkcjonował w czasach zimnej wojny, kto mógł wówczas wyjechać na stypendium Fulbrighta i kto z absolwentów odegrał istotną rolę w procesie transformacji. Jakie procesy poprzedziły uruchomienie programu w kraju za żelazną kurtyną? Jaki wpływ na jego rozwój miały relacje polsko-amerykańskie w kolejnych latach? Te i inne wątki porusza wydana właśnie nakładem wydawnictwa PWN książka dr. Oleksandra Avramchuka. W trakcie spotkania można będzie nabyć egzemplarz książki w księgarni DSH.

Prowadząca: Magdalena Rigamonti – dziennikarka prasowa, radiowa i autorka książek, specjalizuje się w wywiadzie. Pracowała w tygodniku „Newsweek”, tygodniku „Wprost”, „Dzienniku Gazecie Prawnej”, od września 2022 jest dziennikarką portalu Onet.pl. Laureatka nagród Grand Press, Mediatora i Nagrody im. Dariusza Fikusa. Autorka książek m.in.: „Straty. Żołnierze z Afganistanu” i „Jak powstaje człowiek” (wraz z Maksymilianem Rigamontim). W 2019 r., razem z Maksymilianem Rigamontim, zdobyła nagrodę Photobook of the Year w konkursie Pictures of the Year (POY) za książkę „Echo” o Wołyniu. Jej najnowsza książka to „Niewygodni. Mówią prawdę o wojnie” (2022 r.). Członkini Rady Press Club Polska.

Goście:
Dr Oleksandr Avramchuk – historyk, absolwent Akademii Kijowsko-Mohylańskiej i Uniwersytetu Warszawskiego. Bada stosunki polsko-ukraińskie, historię myśli politycznej w Europie Środkowo-Wschodniej, dzieje emigracyjnych intelektualistów z regionu oraz dyplomacji publicznej USA wobec bloku socjalistycznego w okresie zimnej wojny. Autor książki „Rzeczpospolita uczonych. Powstanie studiów ukraińskich i polsko-ukraiński dialog historyków w Stanach Zjednoczonych, 1939–1991" wydanej w 2024 r. nakładem Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2022 r. post-doc w Katedrze Historii i Historiografii Europy Środkowo-Wschodniej i Wschodniej, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Autor podcastu historycznego „Bez wypowiedzenia wojny”.

Dr hab. Anna Mazurkiewicz, prof. UG – historyczka, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, autorka monografii i artykułów dotyczących stosunku Stanów Zjednoczonych do wydarzeń politycznych w Polsce oraz aktywności politycznej uchodźców z Europy Środkowo-Wschodniej w USA po II wojnie światowej. Jej zainteresowania naukowe skupiają się na analizie roli i znaczenia uchodźców politycznych w czasie zimnej wojny. Mazurkiewicz jest redaktorką tomów poświęconych migracjom, głównie transatlantyckim oraz redaktorką serii wydawniczej MIGRATIONS IN HISTORY publikowanej przez DeGruyter (Berlin-Boston). W latach 2017-18 stypendystka Fulbright Senior Award na Stanford University.

Prof. dr hab. Jakub Tyszkiewicz – historyk, nauczyciel akademicki w Uniwersytecie Wrocławskim, specjalizuje się w historii najnowszej oraz stosunkach polsko-amerykańskich. Autor nagradzanych publikacji naukowych takich jak m.in. „Otwarte okno w <<żelaznej kurtynie>>. Polityka administracji prezydenta Eisenhowera wobec Polski (październik 1956-1961)” (Wrocław 2003) i „Rozbijanie monolitu. Polityka Stanów Zjednoczonych wobec Polski 1945–1988” (Warszawa 2015). Ostatnio opublikował: „The Open Window Into the Soviet Bloc. US Policy Toward Poland, 1956-1968" (London 2023). W latach 2014-15 stypendysta Fulbright Senior Award na University of Washington w Seattle.