Projekty specjalne

MASTERKLASY | ADAM i DYBA LACH | Niezgoda na nienawiść

MASTERKLASY | ADAM i DYBA LACH | Niezgoda na nienawiść


inne warsztaty  

W świecie przesiąkniętym fake newsem, gdzie niezwykle często dochodzi do manipulacji i niezwykle łatwo przychodzi nam ocena, niewiele zostało miejsca (a może wcale go nie ma?) na tworzenie romantycznych, ilustracyjnych fotograficznych obrazów. – Mówią Adam i Dyba Lach. – Mamy poczucie, że działalność dokumentalna musi być oparta na bezpośrednim kontakcie z drugim człowiekiem, bazować na rozmowie, na zaufaniu, rzetelnej, pogłębionej obserwacji i analizie tematu oraz przemyślanej formie publikacji, dopasowanej do poruszanych treści.

Obserwujemy także, że większość dyskusji o fotografii i mediach toczy się jedynie w internecie, że brakuje w środowisku miejsca na rozważania, twarzą w twarz, z ludźmi i ich emocjami, a nie monitorami czy nickami, ale także okazji do wymiany doświadczeń, weryfikowania swoich nawyków czy rozmowy o sprawach trudnych.

Zapraszamy na warsztaty połączone z pogłębioną dyskusją z duetem dokumentalistów, autorów, twórców wizualnych i poszukiwaczy nowych dróg i bezdroży w narracjach artystycznych: Dybą i Adamem Lach. 

Warsztaty trwają 4 x 5 godzin. Zajęcia odbywać się będą w Domu Spotkań z Historią w godzinach 11:00-15:00 w następujących terminach: 

22 października
5 listopada
19 listopada
3 grudnia

Spotkanie podsumowujące odbędzie się 17 grudnia o godzinie 17:00 w ramach obchodów 100. rocznicy zabójstwa Gabriela Narutowicza.  

ZAPISY
Aby przystąpić do rekrutacji należy na adres narutowicz@dsh.waw.pl przysłać:

  • swoje krótkie bio
  • kilka zdań o motywacjach udziału w masterklasie
  • propozycję tematu do realizacji w trakcie masterklas, zgodnego z tematem przewodnim czyli „Niezgoda na nienawiść"
    Pomysł może być częścią większego projektu lub niedużym tematem, z którym uczestniczka/uczestnik będą mogli się zmierzyć podczas warsztatów – materiał wykorzystywany będzie warsztatowo, nie musi zostać ukończony w trakcie trwania kursu i służyć ma wspólnemu obserwowaniu procesu, a przede wszystkim – spotkaniu z drugim człowiekiem)
  • w temacie maila prosimy wpisać LACH. 

Zgłoszenia przyjmujemy do 14 października włącznie. Informację o wynikach rekrutacji prześlemy uczestnikom do 18 października.

Prosimy zapoznać się również z regulaminem warsztatów, wysłanie zgłoszenia oznacza akceptację regulaminu.

Maksymalna liczba uczestników to 15 osób.

 

Dyba Lach – dokumentalistka, autorka transmedialna. Współpracuje dramaturgicznie i reżyseruje wydarzenia artystyczne, spektakle, koncerty, projekty kulturalne, filmy. Absolwentka Fotografii Prasowej w Instytucie Dziennikarstwa UW oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi na Wydziale Organizacji Sztuki Filmowej. Publikowała w Magazynie Pismo i Magazynie Reporterów Duży Format. Współautorka książek fotograficznych: „Stigma”, wybranej publikacją roku 2014 w Konkursie im. Beaty Pawlak Fundacji Batorego oraz „Rewizje”, nominowanej do książki roku 2020 przez Aperture Foundantion i Paris Photo. Współautorka wraz z Julią Fiedorczuk i Filipem Springerem podcastu „Tak wiele zależy od czerwonej taczki”.

 

Adam Lach  dokumentalista, twórca wizualny. Publikuje w „The New York Times", „Le Monde", „The Guardian", „GEO", „Newsweek". Laureat konkursów fotografii, w tym POYi, IPA, Grand Press Photo. Autor książek fotograficznych: „Stigma", nagrodzonej w konkursie IPA; „Neverland", wybranej do autorskiej kolekcji photobooków Martina Parra prezentowanych w Tate Gallery oraz „Rewizje", nominowanej do książki roku 2020 przez Aperture Foundantion i Paris Photo. Jego fotografia „Wolność" została ogłoszona Ikoną Trzydziestolecia w międzynarodowym konkursie Press Club Polska. Jego prace prezentowano m.in. w Paryżu na festiwalu La Quatriéme Image, na Biennale w Pradze, na Uniwersytecie Harvarda w Cambridge. Jako członek kolektywu Archiwum Protestów Publicznych nominowany do Paszportów Polityki 2021 w kategorii Sztuki Wizualne.

 

Masterklasy są częścią obchodów 100. rocznicy zabójstwa Gabriela Narutowicza, które Dom Spotkań z Historią i Miasto Stołeczne Warszawa obchodzą pod hasłem „Niezgoda na Nienawiść”. Więcej o obchodach przeczytasz tutaj