Ola Jasionowska
Debata podsumowująca cykl Szkoła Pisania – warsztaty krytyczne dla młodych twórczyń i twórców, zainicjowane przez magazyn „Dwutygodnik”.
Od września do listopada redaktorzy, autorki i autorzy „Dwutygodnika” prowadzili zajęcia w ramach Szkoły Pisania. Inicjując ją, chcieliśmy tchnąć nowego ducha w krytykę literacką i artystyczną, sieciując autorki i autorów debiutujących w różnych momentach – także w różnych momentach świetności prasy kulturalnej. Chcieliśmy poznać ich postrzeganie krytyki, plany z nią związane, zrozumieć potrzeby, na jakie krytyka – ich zdaniem – ma odpowiadać. Zarówno po stronie krytykujących, jak i krytykowanych.
Tak się składa, że „Dwutygodnik” pod koniec listopada wydaje swój 400. numer. Sto numerów temu oddaliśmy rolę redaktorów praktykom i praktyczkom – tym, których na co dzień na łamach opisujemy i przepytujemy. Numer 400. oddajemy w ręce osób, które na naszych łamach będą debiutować – absolwentkom i absolwentom Szkoły Pisania.
30 listopada o godz. 17:00 w Domu Spotkań z Historią w Warszawie podsumujemy Szkołę Pisania i zainaugurujemy numer 400. debatą o krytyce artystycznej.
Jak to jest z krytyką? Czy powinna być przytulaniem czy bezlitosnym punktowaniem błędów? Czy powinna ją napędzać bezwzględna szczerość czy dobrostan środowiska? Jak ma istnieć krytyka w świecie, w którym krytyk i praktyk siedzą przy jednym stole na raucie po premierze teatralnej lub spotkaniu autorskim? No i w końcu: czy krytyk może być jednocześnie praktykiem, skoro z krytyki trudno wyżyć
Po wydarzeniu zapraszamy na dyskusje w nieformalnej atmosferze.
Prowadzi:
Maciej Jakubowiak – zastępca redaktorki naczelnej „Dwutygodnika”. Eseista, autor książek „Hanka. Opowieść o awansie” (2024), „Ostatni ludzie. Wymyślanie końca świata” (2021) i „Nieuchronny plagiat” (2017). Laureat Nagrody im. Adama Włodka, nominowany do Nagrody im. Stanisława Barańczaka i nagrody Grand Press.
Debatują absolwenci Szkoły Pisania:
Konstanty Famulski – postrzeleniec, poeta. Dwudziestolatek. Mieszka w Warszawie.
Lidia Kępczyńska – rocznik '02. Studentka Akademii Teatralnej. Warszawianka z wyboru. Jak dorośnie, chce być jak Marta Fik.
Agata Kokoryn
Kacper Rzeńca – Zblazowany pracownik korporacji. Po godzinach pisze teksty o muzyce, aby moce kreatywne go już całkiem nie opuściły.
Krzesimir Szwed – student sztuki pisania i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Ostatnio był w kinie, całkiem mu się podobało.