Program

  • wokół wystaw
  • oprowadzanie kuratorskie

Program

WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE WYSTAWIE „TY I JA. LAJFSTAJLOWY MAGAZYN Z PEERELU” | Oprowadzanie kuratorskie

13.04.2025
godzina 13:00

WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE WYSTAWIE „TY I JA. LAJFSTAJLOWY MAGAZYN Z PEERELU” | Oprowadzanie kuratorskie

13.04.2025
godzina 13:00

  • wokół wystaw
  • oprowadzanie kuratorskie
wokół wystaw oprowadzanie kuratorskie  

Kuratorki – Julia Libera i Agata Szydłowska – już po raz ostatni oprowadzą nas po wystawie, nie przegapcie!

To pierwsza tak obszerna prezentacja miesięcznika „Ty i Ja”, ukazującego się od maja 1960 do grudnia 1973 roku. „Tyi Ja” reprodukowało rysunki Picassa i Topora, przedrukowywało Baldwina i Bułhakowa, o modzie pisał tam Jarosław Iwaszkiewicz, a o wzornictwie – Oskar Hansen. Ekspozycja zawiera także reinterpretacje zjawiska „Ty i Ja” przez współczesnych artystów oraz materiały archiwalne, takie jak projekty okładek czy fragmenty warsztatu grafików.

Julia Libera – kulturoznawczyni, absolwentka Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Pracuje w Domu Spotkań z Historią w Warszawie, gdzie kieruje działem wystaw. Producentka wystaw m.in. „Zbyszko Siemaszko. Fotograf Warszawy”, „Pozowane, podpatrzone. Fotografie Wojciecha Plewińskiego”, „Niedenthal”, „Miastowidzenie. Fotografie Czesława Olszewskiego”, „Tadeusz Rolke. Fotografie warszawskie” oraz „Polskie Bieguny. Himalaje ’74 i Antarktyda ’77 na fotografiach Mirka Wiśniewskiego”.

Agata Szydłowska – badaczka, autorka książek, kuratorka. Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, Szkoły Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, ma doktorat z etnologii. Pracuje w Katedrze Teorii Designu na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie prowadzi zajęcia między innymi z historii wzornictwa. Interesuje się interdyscyplinarnymi badaniami nad dizajnem, w szczególności splotami projektowania z polityką i życiem społecznym. Autorka i współautorka książek o typografii, polskim projektowaniu graficznym i czasopismach z PRL-u, m.in. „Futerał. O urządzaniu mieszkań w PRL-u”, za którą otrzymała nominację do Nagrody im. Marcina Króla, Nagrody Historycznej Polityki oraz znak jakości „Must have 2023” przyznawany przez Łódź Design, „Paryż domowym sposobem” i „Od solidarycy do TypoPolo”, a także artykułów naukowych i popularnonaukowych. Jest również współtwórczynią wieloletniego projektu „Zoepolis” poświęconego wspólnotom międzygatunkowym, obejmującego wystawy, badania artystyczne i książkę.

organizator: Dom Spotkań z Historią, instytucja kultury Miasta Stołecznego Warszawy
partner: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
partnerzy medialni: Dwutygodnik, NN6T / Notes Na 6 Tygodni