
DSH i Fundacja na rzecz Nauki Polskiej zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu "NAUKA OBJAŚNIA ŚWIAT". Będzie to okazja do rozmowy o tożsamości, pamięci i relacjach międzyludzkich w kontekście współczesnych autobiografii. W dyskusji wezmą udział Justyna Koszarska-Szulc, Aleksandra Grzemska i Joanna Kuciel-Frydryszak, a spotkanie poprowadzi Sylwia Chutnik.
Czy, opisujące indywidualne losy (auto)biografie mogą opowiedzieć nam o przemianach, jakie zaszły w Polsce w XX i XXI wieku? Jak wielka historia wpływa na życie społeczne, rodzinne i jednostkowe? I wreszcie, co łączy skomplikowane życiorysy krytyka literackiego Artura Sandauera i poety Antoniego Słonimskiego z autobiograficznymi opowieściami o relacjach matek i córek?
Punktem wyjścia do dyskusji będą monografie Wierny własnemu rozdarciu. Problematyka tożsamościowa w twórczości Artura Sandauera Justyny Koszarskiej-Szulc (Monografie FNP, 2024) i Matki i córki. Relacje rodzinne i artystyczne w autobiografiach kobiet po 1989 roku Aleksandry Grzemskiej (Monografie FNP, 2020) oraz biografia Słonimski. Heretyk na ambonie Joanny Kuciel-Frydryszak, (wyd. Marginesy, 2024).
Wszystkie trzy prace - na pierwszy rzut oka zupełnie różne – przedstawiają losy konkretnych ludzi wplątanych w wielką historię. Podczas spotkania zastanowimy się, czy z tych osobistych świadectw możemy wysnuć bardziej ogólne wnioski na temat historii XX i początku XXI wieku.
O cyklu NAUKA OBJAŚNIA ŚWIAT. SPOTKANIA Z MONOGRAFIAMI FUNDACJI NA RZECZ NAUKI POLSKIEJ W DSH
DSH i Fundacja na rzecz Nauki Polskiej zapraszają na cykl spotkań, podczas których postaramy się lepiej zrozumieć naszą skomplikowaną rzeczywistość. Co miesiąc, autorki i autorzy serii wydawniczej Monografie FNP, prezentującej prace z nauk humanistycznych i społecznych, porozmawiają w DSH z gośćmi i gościniami ze świata sztuki, kultury i nauki. Specjaliści z odmiennych dziedzin podyskutują o najróżniejszych wymiarach codzienności: od rozrywki, przez relacje międzyludzkie i społeczne, aż do kwestii tożsamości i pamięci. Mamy nadzieję, że każde spotkanie będzie okazją do przekraczania granic między dyscyplinami i poszukiwania nowych sposobów rozumienia nas samych i otaczającej nas rzeczywistości – wczoraj, dziś i jutro.
Spotkania odbywają się w siedzibie DSH przy ul. Karowej 20 w Warszawie. Wstęp wolny!
Monografie FNP to prestiżowa seria oryginalnych i odkrywczych prac z zakresu nauk humanistycznych i społecznych wyłanianych w konkursie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej od 1994 roku.
HARMONOGRAM SPOTKAŃ
- 9.04.2025, g. 18 – Czym jest koncert i jak się zmienia?
- 21.05.2025, g. 18 – Niełatwe (auto)biografie
- 11.06.2025, g. 18 – Bratnia przemoc, czyli niepiękne międzywojnie
- 25.06.2025, g. 18 – Trauma, tożsamość, mikrohistorie
- 11.09.2025, g. 18 – Praktyki mniejszości
- 1.10.2025, g. 18 – Kim jest autorka? (spotkanie w ramach Festiwalu Bohaterek)
- 5.11.2025, g. 18 – Gra w klasy
- 10.12.2025, g. 18 – Miłość w czasach późnego kapitalizmu
