Program

  • spotkanie

Program

Dzień Wolnej Sztuki w DSH: Zanurz się w sztuce, odnajdź własne emocje.

05.04.2025
godzina 12:30

Dzień Wolnej Sztuki w DSH: Zanurz się w sztuce, odnajdź własne emocje.

05.04.2025
godzina 12:30

  • spotkanie
spotkanie  

5 i 6 kwietnia 2025 roku warszawskie muzea i galerie zapraszają do uważnego i refleksyjnego obcowania ze sztuką, inspirując do pogłębionej interpretacji pod hasłem „Co czujesz?”.

W ramach Dnia Wolnej Sztuki zapraszamy do DSH 5 kwietnia o g. 12:30 na wyjątkowe oprowadzanie. O prezentowanych na wystawie “TY I JA. Lajfstajlowy magazyn z Peerelu” pracach Nicolasa Grospierre’a, Tomasza Szerszenia i Szymona Zakrzewskiego opowie współkuratorka wystawy, Agata Szydłowska.

Większość zwiedzających poświęca dziełu sztuki zaledwie kilkanaście sekund podczas wizyt w instytucjach kultury. Aby zachęcić do dłuższej refleksji nad obiektami, powstał Dzień Wolnej Sztuki – międzynarodowa inicjatywa, której celem jest skłonienie publiczności do uważnego przyjrzenia się wybranym dziełom i poświęcenia im od 5 do 10 minut. Już 5 i 6 kwietnia dziesięć instytucji kultury zaprosi do uważnego i refleksyjnego obcowania z wybranymi dziełami sztuki, zachęcając do zwolnienia tempa i inspirując do pogłębionej interpretacji pod hasłem „Co czujesz?”.

Sztuka wymaga czasu
Dzień Wolnej Sztuki to coroczne wydarzenie o zasięgu międzynarodowym, podczas którego muzea i galerie na całym świecie otwierają swoje drzwi, aby zaprosić zwiedzających do skupienia się na niewielkiej liczbie dzieł sztuki (maksymalnie pięciu) i poświęcenia im należytej uwagi.

Podczas wydarzenia, w salach wystawowych obecni są wolontariusze i edukatorzy, których zadaniem jest inicjowanie dyskusji i zachęcanie do refleksji nad oglądanymi eksponatami. W przeciwieństwie do tradycyjnych wykładów, ich rola polega na prowokowaniu wymiany myśli i dzielenia się wrażeniami. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem "Co czujesz?", które ma na celu pobudzenie do osobistych interpretacji i emocjonalnego odbioru sztuki.

Dodatkowo, celem Dnia Wolnej Sztuki jest obalenie mitu, że do zrozumienia sztuki niezbędna jest specjalistyczna i kompleksowa wiedza. Poprzez skupienie się na wybranych dziełach, uczestnicy mają szansę na samodzielne odkrywanie ich znaczeń, czerpanie inspiracji i odnalezienie przyjemności w zwiedzaniu muzeów.

Gdzie szukać wolnej sztuki?
Warszawa dołącza do międzynarodowej społeczności obchodzącej Dzień Wolnej Sztuki, oferując szeroki wybór instytucji kulturalnych zaangażowanych w tegoroczną edycję wydarzenia:

● Dom Spotkań z Historią

● Muzeum POLIN

● Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

● Zamek Królewski

● Muzeum Azji i Pacyfiku

● Muzeum Łazienki Królewskie

● Muzeum Narodowe w Warszawie

● Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki

Każda z tych instytucji przygotuje specjalne atrakcje – od prezentacji wyjątkowych obiektów, po spotkania ze specjalnymi gośćmi. To unikalna okazja, by spojrzeć na sztukę z nowej perspektywy – na własnych warunkach, bez pośpiechu i z pełnym zaangażowaniem.

Szczegółowe informacje na temat wydarzenia można znaleźć na profilach uczestniczących instytucji w mediach społecznościowych oraz na oficjalnym koncie na Instagramie: @DzienWolnejSztuki.