
DSH i Fundacja na rzecz Nauki Polskiej zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu „NAUKA OBJAŚNIA ŚWIAT”. W dyskusji wezmą udział dr Izabela Mrzygłód i prof. Wojciech Śmieja, a spotkanie poprowadzi Katarzyna Kasia. Tym razem porozmawiamy o nieoczywistym obliczu dwudziestolecia międzywojennego.
Punktem wyjścia do dyskusji będą: monografia Uniwersytety w cieniu kryzysu. Nacjonalistyczna radykalizacja studentów Warszawy i Wiednia w okresie międzywojennym Izabeli Mrzygłód, (Monografie FNP, 2025) i publikacja Po męstwie Wojciecha Śmiei (wyd. Czarne, 2024), w której analizuje on kulturowe modele męskości, w tym te obowiązujące w międzywojniu.
Co łączy dyskryminujące praktyki getta ławkowego i rodzące się w tym samym czasie wzorce męskości? Czy można mówić o silnym, pełnym dumy „męstwie” w rzeczywistości, w której część studentów spychana była do osobnych ławek i pozbawiana pełnych praw akademickich? A może to właśnie ówczesne postrzeganie męskości przyczyniało się do powstania i utrwalenia tych dyskryminujących zachowań?
Dołączcie do wspólnej dyskusji!
O cyklu NAUKA OBJAŚNIA ŚWIAT. SPOTKANIA Z MONOGRAFIAMI FUNDACJI NA RZECZ NAUKI POLSKIEJ W DSH
DSH i Fundacja na rzecz Nauki Polskiej zapraszają na cykl spotkań, podczas których postaramy się lepiej zrozumieć naszą skomplikowaną rzeczywistość. Co miesiąc, autorki i autorzy serii wydawniczej Monografie FNP, prezentującej prace z nauk humanistycznych i społecznych, porozmawiają w DSH z gośćmi i gościniami ze świata sztuki, kultury i nauki. Specjaliści z odmiennych dziedzin podyskutują o najróżniejszych wymiarach codzienności: od rozrywki, przez relacje międzyludzkie i społeczne, aż do kwestii tożsamości i pamięci. Mamy nadzieję, że każde spotkanie będzie okazją do przekraczania granic między dyscyplinami i poszukiwania nowych sposobów rozumienia nas samych i otaczającej nas rzeczywistości – wczoraj, dziś i jutro.
Spotkania odbywają się w siedzibie DSH przy ul. Karowej 20 w Warszawie. Wstęp wolny!
Monografie FNP to prestiżowa seria oryginalnych i odkrywczych prac z zakresu nauk humanistycznych i społecznych wyłanianych w konkursie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej od 1994 roku.
HARMONOGRAM SPOTKAŃ
- 9.04.2025, g. 18 – Czym jest koncert i jak się zmienia?
- 21.05.2025, g. 18 – Niełatwe (auto)biografie
- 11.06.2025, g. 18 – Bratnia przemoc, czyli niepiękne międzywojnie
- 25.06.2025, g. 18 – Trauma, tożsamość, mikrohistorie
- 11.09.2025, g. 18 – Praktyki mniejszości
- 1.10.2025, g. 18 – Kim jest autorka? (spotkanie w ramach Festiwalu Bohaterek)
- 5.11.2025, g. 18 – Gra w klasy
- 10.12.2025, g. 18 – Miłość w czasach późnego kapitalizmu
Wstęp wolny!
