Archiwum wydarzeń

  • wydarzenia archiwalne

Archiwum wydarzeń

Powroty. Warszawa 1945

18.01.2015

Powroty. Warszawa 1945

18.01.2015

  • wydarzenia archiwalne
wydarzenia archiwalne  
Warszawa po Powstaniu Warszawskim opustoszała. Mieszkańcy, którym udało się przeżyć byli wysiedlani do obozów przejściowych na przedmieściach  (przede wszystkim w Pruszkowie), z których trafili do obozów koncentracyjnych oraz na roboty przymusowe w głębi Rzeszy. Lewobrzeżna Warszawa w styczniu 1945 roku była nie tylko cicha i pusta, ale niemal zupełnie zrujnowana; całkowicie zniszczone oraz w znaczącej części budynki stanowiły ponad 75% zabudowy, nieuszkodzone zaledwie 8%1. Gruzy nierzadko sięgały czterech metrów, ulice poprzedzielane były rowami i barykadami. Dymiła się jeszcze część pogorzelisk. Warszawa była również częściowo zaminowana. W wielu miejscach znajdowały się prowizoryczne płytkie groby, a na ulicach, w podwórzach i piwnicach leżały nie pochowane ciała. Mimo tego do Warszawy po 17 stycznia 1945 zaczęli wracać mieszkańcy. Nie było jeszcze przesądzone, że Warszawa będzie nadal stolicą, do miasta nie nadciągali więc jeszcze żądni karier. Nie było też już prawie czego szabrować. Do Warszawy wracali więc ci, którzy czuli się z nią związani. W 70. rocznicę powrotów zapraszamy na debatę (17 stycznia, sobota, godz. 16.00) oraz na pokazy filmowe (sobota–niedziela od godz. 14.00). W programie (niedziela):
  • godz. 14.00: Powrót (1985, 20’) i Suita warszawska (1946, 18’) Tadeusza Makarczyńskiego poświęcone pierwszym dniom i tygodniom w Warszawie po 17 stycznia 1945. W programie także duński dokument z 1948 obrazujący wstrząsające warunki życia w powojennej Polsce i duńską pomoc humanitarną, a także wybór kronik z 1945 roku. 
  • godz. 16.00:  Co Ty tu robisz człowieku? – pierwszy odcinek serialu „Dom”  Kultowy dziś serial opowiada o losach mieszkańców kamienicy przy ul. Złotej w Warszawie, w tle pokazana z dokumentalną pieczołowitością Warszawa w czasie odbudowy. W pierwszym odcinku oglądamy powracających z różnych stron lokatorów, pierwsze próby wskrzeszenia życia w starym domu, gruzy i powojenną biedę. O realiach życia tuż po wojnie w Warszawie przed filmem opowie varsavianista.
Organizatorzy: miesięcznik „Stolica”, DSH. W styczniu ukaże się kolejna broszura w serii „Z Archiwum Historii Mówionej" Domu Spotkań z Historią i Ośrodka KARTA, poświęcona Warszawie 1945 roku. Zeszyt będzie czwartym prezentującym relacje mieszkańców Warszawy. Do tej pory  ukazały się Warszawa międzywojenna w pamięci jej mieszkańców; Warszawa okupowana. Relacje mieszkańców;Mieszkańcy Warszawy w czasie Powstania 1944. 1 Na podstawie danych Warszawskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Statystycznego. Na zdjęciu ruiny Dworca Głównego, Warszawa 1946. Fot. John Vachon. Zdjęcie pochodzi z albumu John Vachon. Trzy razy