Budujemy Nowy Dom

  • aktualności

Budujemy Nowy Dom

BUDUJEMY NOWY DOM! | Przypominamy historię odbudowy z okazji 80. rocznicy!

BUDUJEMY NOWY DOM! | Przypominamy historię odbudowy z okazji 80. rocznicy!


aktualności  

W 1945 roku zapadły ostateczne decyzje dotyczące odbudowy Warszawy po bezprecedensowych w skali światowej zniszczeniach dokonanych w czasie II wojny światowej. 24 maja 1945 roku Krajowa Rada Narodowa uchwaliła dekret o odbudowie stolicy. Kluczowy etap przypadł na lata 1947–1955, kiedy to zrealizowane inwestycje przesądziły o urbanistycznym kształcie Warszawy na kolejne dekady.

Od marca do grudnia, w każdy czwartek, w kanałach społecznościowych oraz na stronie internetowej DSH publikowane będą informacje, materiały tematyczne, archiwalne ciekawostki, a także współczesne relacje poświęcone odbudowie Warszawy.

W ramach cyklu Czwartek z odbudową Warszawy będziemy przybliżać nie tylko pracę Biura Odbudowy Stolicy i sylwetki architektek oraz architektów, ale także przypominać kluczowe decyzje, które ukształtowały dzisiejszą Warszawę. Dzięki m. in. Archiwum Historii Mówionej DSH i zespołowi ds. współpracy z Związkiem Powstańców Warszawskich pokażemy, jak złożonym i wieloaspektowym procesem była odbudowa stolicy po II wojnie światowej.

️Od lipca do października zaprosimy Was na cykl spacerów miejskich szlakiem "Budujemy Nowy Dom – historie nieznane". Wraz z przewodniczkami i przewodnikami zajrzymy do mniej znanych miejsc związanych z odbudową miasta. Będzie to okazja do lepszego zrozumienia urbanistyki poszczególnych dzielnic – nie tylko tych w ścisłym centrum.

We wrześniu planowana jest premiera drugiego, rozszerzonego wydania albumu DSH „Budujemy Nowy Dom. Odbudowa Warszawy w latach 1945–1952”. To bogato ilustrowana publikacja kompleksowo omawiająca proces odbudowy stolicy. Autorami książki są Tomasz Markiewicz i Jerzy S. Majewski, za projekt graficzny odpowiada Łukasz Kamieniak.

 To jednak nie koniec! 19 września otworzymy plenerową wystawę fotograficzną, którą będzie można zobaczyć przy głównym wejściu do Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, na skwerze ks. Twardowskiego oraz przy ul. Chocimskiej 21. Wystawa zaprezentuje zdjęcia Warszawy z drugiej połowy lat 40. i początku lat 50., ukazujące skalę wojennych zniszczeń. Autorami fotografii są m.in.: Zbyszko Siemaszko, Zdzisław Wdowiński, Karol Pęcherski, Zofia Chomętowska i Edward Falkowski. Autorzy wystawy: Tomasz Markiewicz i Jerzy S. Majewski; Kuratorka: Olga Pigłowska.

Nad merytorycznym kształtem działań w ramach programu BUDUJEMY NOWY DOM, czuwają Jerzy S. Majewski i Tomasz Markiewicz – wybitni znawcy historii Warszawy i autorzy licznych publikacji poświęconych powojennej odbudowie stolicy.

Jerzy S. Majewski 
Historyk sztuki, varsavianista, publicysta i dziennikarz. Związany z miesięcznikiem „Stolica”. Przez szereg lat współpracował z „Gazetą Stołeczną”, warszawskim dodatkiem do „Gazety Wyborczej”, gdzie w latach 1993–2016 prowadził cykl „Warszawa nieodbudowana”, poświęcony dziejom dawnej architektury miasta oraz losom jego mieszkańców. Jest autorem i współautorem kilkudziesięciu książek i albumów poświęconych Warszawie, w tym „Spacerowników po Warszawie” – subiektywnych przewodników po mało znanych zakamarkach miasta, cmentarzach oraz miejscach związanych z życiem Fryderyka Chopina i Marii Skłodowskiej-Curie.

W 2019 roku nakładem Wydawnictwa Agora ukazała się jego książka „Historia warszawskich kin”. Od lat zajmuje się również krytyką architektury współczesnej, publikując recenzje w miesięczniku „Architektura-Murator”. W latach 2019–2021 był prowadzącym i autorem scenariuszy serialu „Miasta Rytm”, wyprodukowanego przez stację telewizyjną Canal+, poświęconego krajobrazowi kulturowemu miast w Polsce. Autor bloga miastarytm.pl. Jest członkiem Zespołu do spraw niematerialnego dziedzictwa Warszawy przy Prezydencie m.st. Warszawy.

Tomasz Markiewicz
Dziennikarz, historyk, publicysta. Zajmuje się historią Warszawy XIX i XX wieku. Autor opracowań monograficznych w wydaniach zbiorowych: m.in. „Historyczne centrum Warszawy” (1998), „Wielka księga Warszawy” (2001), „Zbudować Warszawę piękną… O nowy krajobraz stolicy (1944-1956)” (2003), „Straty Warszawy 1939-1945. Raport” (2005), „W połowie drogi. Warszawa między Paryżem a Kijowem” (2006) oraz albumu fotografii Andrzeja Zborskiego „Między Bagatelą a Zgodą” (2010).

Autor wystaw z zakresu kultury materialnej, architektury, ochrony zabytków i dziejów Warszawy, m.in. „Powrót miasta. Zielna 37 i okolice – wczoraj, dziś, jutro” (2006), „Polacy z wyboru. Rodziny pochodzenia niemieckiego w Warszawie w XIX i XX wieku” (2010, wspólnie z Tadeuszem W. Świątkiem i Krzysztofem Wittelsem), „Budujemy nowy dom. Odbudowa Warszawy w latach 1945-1952” (2011, wspólnie z Jerzym S. Majewskim), „John Vachon. Trzy razy Polska” (2014, wspólnie ze Sławomirem Rybałtowskim).

W 1993 roku, wspólnie z Jerzym S. Majewskim, zainicjował cykl felietonów „Warszawa nieodbudowana” w „Gazecie Wyborczej”, który ukazał się drukiem w książce „Warszawa nieodbudowana” w 1998 roku. Przewodniczący Stowarzyszenia Zespół Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy „ZOK” – jednej z pierwszych niezależnych organizacji społecznych w Warszawie po 1981 roku.

Zachęcamy do obejrzenia fragmentu filmu promującego album "Budujemy nowy dom. Odbudowa Warszawy w latach 1945-1952" z 2011 r. autorstwa znakomitych varsavianistów Jerzego S. Majewskiego i Tomasza Markiewicza.

Projekt DSH na rok 2025, „Budujemy Nowy Dom”, jest częścią programu kulturalnego z inicjatywy i ze środków Miasta Stołecznego Warszawy z okazji 80. rocznicy rozpoczęcia odbudowy stolicy.
#budujemynowydom #80rocznicaodbudowystolicy