Archiwum wydarzeń

  • wydarzenia archiwalne

Archiwum wydarzeń

„Nakręcona historia” – Filmoteka DSH przedstawia

01.03.2014

„Nakręcona historia” – Filmoteka DSH przedstawia

01.03.2014

  • wydarzenia archiwalne
wydarzenia archiwalne  
W weekendowym cyklu prezentujemy filmy i kroniki związane z tematyką wydarzeń w Domu Spotkań z Historią. W programie:
  • godz. 11.00, 14.00, 17.30: film towarzyszący książce Warszawiacy nie z tej ziemi. Cudzoziemscy mieszkańcy stolicy 1945–1989 (2013, 60’), realizacja: DSH Godzinny film to rozmowy z pięcioma cudzoziemcami mieszkającymi w Warszawie. Są to: historyczka i pisarka Tessa Capponi-Borawska z Włoch, muzyk i pedagog Szabolcs Esztenyi z Węgier, poeta i tłumacz Hatif Janabi z Iraku, lektor i dziennikarz Mario Galdámez Munoz z Chile oraz archeolog Mahmoud El-Tayeb z Sudanu. Barwnie opowiadają m.in. o pierwszych wrażeniach z Warszawy, kontaktach z Polakami, życiu codziennym w naszym kraju i swoim stosunku do miasta, w którym przyszło mi z różnych powodów żyć.
  • godz. 12.00, 15.00, 19.00: Zwyczajna Holandia 1934 (1934, 30’) Amatorskie materiały archiwalne, na których możemy zobaczyć ojczyznę Willema van de Polla, autora zdjęć prezentowanych na aktualnej wystawie  „Zwyczajny 1934. Polska na zdjęciach Willema van de Polla”. Zaprezentujemy między innymi Amsterdam w 1934 roku czy rowerową wycieczkę po holenderskiej prowincji lat 30. Źródło materiałów: www.archive.org, wybór: DSH
  • godz. 12.30, 15.30, 19.30: Muzeum Utracone(2013, 32’), realizacja: Ad Artis Fundacja Sztuki Multimedialny pokaz wirtualnego muzeum utraconych i odnalezionych dzieł sztuki. Film prezentuje dzieła sztuki pochodzące z prywatnych i państwowych kolekcji zaginione przede wszystkim w okresie II wojny światowej. Część z nich udało się odzyskać, inne uległy zniszczeniu lub wciąż trwają starania o przywrócenie ich do zbiorów polskiej kultury. Projekt realizowany przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
  • godz. 13.00, 18.00:Paderewski człowiek czynu, sukcesu i sławy (2013, 41’), reż. Wiesław Dąbrowski, realizacja: Ad Artis Fundacja Sztuki, DSH Dokument  poświęcony wybitnemu artyście i mężowi stanu, który po wybuchu I wojny światowej prowadził szeroko zakrojoną działalność dyplomatyczną na rzecz Polski. W 1919 roku sprawował funkcje Premiera i Ministra Spraw Zagranicznych RP, reprezentował Polskę na konferencji pokojowej w Paryżu, gdzie podpisano traktat wersalski kończący I wojnę światową. W 1922 wyjechał do USA, gdzie powrócił do koncertowania, choć nigdy nie porzucił polityki. O dokonaniach Paderewskiego mówią amerykańscy prezydenci: Ronald Reagan, John F. Kennedy, George Bush Senior, a także generał Edward Rowny, doradca ds. wojskowych pięciu prezydentów USA, prezydent Lech Wałęsa, muzykolodzy Jerzy Waldorff i Jan Popis. W filmie przedstawione są liczne unikatowe archiwalia, w tym oryginalne wykonania pianistyczne.