Archiwum wydarzeń

  • wydarzenia archiwalne

Archiwum wydarzeń

„Kino, kawa i Warszawa" – kronika P.A.T. oraz „Kochaj tylko mnie" (1935), reż. Marta Flantz

10.11.2013

„Kino, kawa i Warszawa" – kronika P.A.T. oraz „Kochaj tylko mnie" (1935), reż. Marta Flantz

10.11.2013

  • wydarzenia archiwalne
wydarzenia archiwalne  
Pomysł na rodzinne popołudnie – filmy o Warszawie lub z Warszawą w tle dla dużych, warszaty plastyczno-historyczne dla małych. W programie kolejnego spotkania w cyklu:
  • Kronika P.A.T. (1936, 11’). Reportaż Polskiej Agencji Telegraficznej z obchodów rocznicy odzyskania niepodległości i uroczystości wręczenia przez prezydenta II RP Ignacego Mościckiego buławy marszałkowskiej gen. dyw. Edwardowi Rydzowi-Śmigłemu. Uroczystość miała miejsce na Zamku Królewskim w Warszawie.
  • Kochaj tylko mnie (1935), reż. Marta Flantz Mimo że przedwojenny przemysł filmowy skupiony był głównie w Warszawie, jednak niezbyt często można zobaczyć warszawskie plenery w filmach, które kręcono w większości we wnętrzach. Tym bardziej cenne są więc takie filmy jak Kochaj tylko mnie, gdzie możemy oglądać m.in. Most Poniatowskiego czy Aleje Jerozolimskie. Sławna gwiazda rewiowa Lidia Relska w czasie przedstawienia otrzymuje telegram i symulując chorobę opuszcza teatr. Przybywa samolotem do Krakowa, gdzie zamieszkuje w hotelu u swego ojca nafciarza, podając się za jego żonę. Jest po początek wielu komicznych nieporozumień. Reżyserką filmu jest kobieta, co w przedwojennej kinematografii zdarzało się rzadko.
Organizator: DSH, partnerzy: Telewizja Kino Polska, Studio Filmowe KADR. Dla dzieci na czas projekcji przygotowaliśmy warsztaty Warszawskie kamienice i ich mieszkańcy.