Wystawy

  • wystawy plenerowe

Wystawy

Mazowiecki. Najpierw jest się człowiekiem

21.09.2020 - 14.10.2020

Mazowiecki. Najpierw jest się człowiekiem

21.09.2020 - 14.10.2020

  • wystawy plenerowe
wystawy plenerowe  

Wystawa plenerowa poświęcona życiu i działalności Tadeusza Mazowieckiego. Ekspozycję można zobaczyć na skwerze ks. Jana Twardowskiego.

Opowieść o życiu Tadeusza Mazowieckiego (1927–2013), wieloletniego redaktora „Więzi”, działacza opozycji demokratycznej w PRL, pierwszego niekomunistycznego premiera po II wojnie światowej i specjalnego wysłannika ONZ w Bośni i Hercegowinie. Pokazujemy jego rolę w przemianach demokratycznych, jego zaangażowanie w życie społeczne Polski, a także jego biografię osobistą.

Wystawa została przygotowana przez Dom Spotkań z Historią dla Urzędu m.st. Warszawy i towarzyszy Nagrodzie im. Tadeusza Mazowieckiego ustanowionej przez Prezydenta m.st. Warszawy dla osób młodych działających na rzecz społeczeństwa obywatelskiego. Szczegóły na stronie: www.um.warszawa.pl/nagrodadlamlodych

Wybór patrona nagrody nie jest przypadkowy. Mazowieckiemu w działaniu towarzyszyło zawsze poczucie odpowiedzialności. O swoich dokonaniach mówił: „Jeżeli sądzimy, że w pełni panujemy nad wydarzeniami, to się oczywiście łudzimy. Na historię ma wpływ wiele czynników, również zupełnie nieprzewidywalnych. Natomiast z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że to bardzo szczególne uczucie, na trwałe pozostające w człowieku – że miało się wpływ na przebieg historii. We mnie rodziło to przede wszystkim ogromne poczucie odpowiedzialności”.

Cechowała go także wielka wrażliwość na krzywdę drugiego człowieka. Szczególnie mocno doświadczyła go bezsilność wobec zbrodni dokonywanych podczas wojny w Bośni i Hercegowinie: „Kiedy się patrzy na tak straszne nieszczęścia, to szalenie mocne staje się poczucie, że najpierw jest się człowiekiem. A dopiero później człowiekiem określonej narodowości. Człowieczeństwo łączy w nieszczęściu, w jego przeżywaniu. Chciałoby się, żeby ludzie tak to rozumieli”.

Wystawa jest adaptacją ekspozycji „Mazowiecki. Człowiek dialogu”, której kuratorką była Katarzyna Madoń-Mitzner, zorganizowanej przez Dom Spotkań z Historią w 2014 roku.

Kuratorka: Zofia Zakrzewska (DSH)
Projekt graficzny: Radost
Współpraca produkcyjna: Agata Kucharska (DSH)
Korekta: Marcin Grabski (mesem.pl)
Druk: Neograph
Partner: DSH
Organizator: Urząd m.st. Warszawy