Edukacja

WIĘCEJ NIŻ PRZYZWOITOŚĆ | Konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych

WIĘCEJ NIŻ PRZYZWOITOŚĆ | Konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych


konkursy aktualności  

Dom Spotkań z Historią wraz z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie zaprasza uczniów i uczennice szkół ponadpodstawowych do udziału w konkursie na esej – literacki, fotograficzny, filmowy bądź grafikę – nawiązujące do tekstu Władysława Bartoszewskiego „U świtu wielkiego dnia”. Stwórz swoją interpretację tekstu i wygraj wycieczkę do Berlina! 

„Stoimy wobec zbliżającego się końca wojny. Stoimy u świtu wielkiego dnia. My, nowe pokolenie” – pisał Władysław Bartoszewski w tekście „U świtu wielkiego dnia”. Miał wtedy 20 lat. Nie mógł wiedzieć, że do końca wojny miną jeszcze ponad dwa lata, ale myślał już o tym, co czega go po jej zakończeniu. Uważał, że przed nim i przed jego rówieśnikami stoi specjalne zadanie. Musi przejąć z rąk starszych pokoleń troskę o swój kraj. Wyciągnąć konsekwencje z dotychczasowych wydarzeń i zmienić Polskę w lepsze miejsce. Ale też wahał się: „Przed naszym pokoleniem stoi konieczność twórczego, rzetelnego wysiłku. to obowiązek, od którego uchylić się nie wolno. Czyśmy jednak do niego dorośli?”. 

Czy przed Twoim pokoleniem również stoi wyjątkowe zadanie? Jakie problemy społeczne, polityczne, gospodarcze czy klimatyczne uważasz za najbardziej palące? Czy uważasz, że masz obowiązek je rozwiązać? Czy jak 20-letni Władysław Bartoszewski czujesz odpowiedzialność za losy ojczyzny? Czy tak jak on widzisz swoje osiągnięcia jako drogę do wielkości Polski? A może widzisz swoje obowiązki zupełnie inaczej? 

Stwórz esej fotograficzny, filmowy, literacki albo grafikę o świcie wielkiego dnia, który czeka Twoje pokolenie. Możesz polemizować z tekstem Bartoszewskiego, ale możesz również potraktować go jako pretekst, by opowiedzieć o współczesnych wyzwaniach. 

Do konkursu można zgłaszać następujące prace:

  • Esej fotograficzny (w dowolnej technice fotograficznej – analogowej lub cyfrowej; maksymalnie 15 fotografii), 
  • Esej filmowy (film cyfrowy w dowolnym formacie, maksymalna długość 10 minut),
  • Esej literacki (w pliku tekstowym pdf lub doc.; maksymalnie 6 stron przy wielkości liter 12, odstęp 1,5), 
  • Grafika (technika dowolna, maksymalny format 1m x 1m). 

Regulaminowo podpisane prace, uzupełnione o konieczne zgody, należy przesyłać na adres: konkurs@dsh.waw.pl. Pod tym adresem wyjaśniamy też wszelkie wątpliwości! 

Harmonogram konkursu:

25 sierpnia 2022 – 10 października 2022
 
Nadsyłanie prac konkursowych na adres: konkurs@dsh.waw.pl 

11 – 20 października 2022 
Obrady jury i wyłonienie zwycięzców w czterech kategoriach. 

26 – 28 października 2022
Wyjazd autorek i autorów zwycięskich prac do Berlina. 

15 listopada 2022
Spotkanie i prezentacja zwycięskich prac konkursowych w Domu Spotkań z Historią z udziałem wszystkich uczestników i uczestniczek oraz zaproszonych gości. 

Pamiętajcie, że przesłanie pracy konkursowej oznacza akceptację Regulaminu. Nie zapomnijcie się z nim zapoznać! 

Konkurs jest częścią obchodów Roku Władysława Bartoszewskiego. 

Zobacz listę laureatów konkursu.

WŁADYSŁAW BARTOSZEWSKI / WASZA WARSZAWA 
Przy przygotowywaniu prac konkursowych zachęcamy do skorzystania z mapy Warszawy Władysława Bartoszewskiego, dostępnej w bezpłatnej aplikacji Wasza Warszawa. Dzięki mapie możecie poznawać postać Władysława Bartoszewskiego w niecodzienny sposób – poprzez miejsca, z których każde przywołuje jakiś fragment jego biografii. Ponad 70 lokalizacji na mapie jest opatrzonych osobistymi wspomnieniami Władysława Bartoszewskiego, zdjęciami (także z zbiorów rodzinnych) czy nagraniami audio i wideo. Z aplikacji dowiecie się między innymi: Kogo na ulicy Daniłowiczowskiej podglądał mały Władek? Gdzie jako zapalony bibliofil polował na książki? Gdzie w 1944 roku zakopał słoik ze swoimi dokumentami i czy zdołał go odnaleźć? Dlaczego skwer im. Władysława Bartoszewskiego znajduje się akurat na ulicy Ogrodowej?

To jedyny w swoim rodzaju przewodnik po mieście, z którym można wyruszyć w tematyczną trasę spacerową lub w domowym zaciszu przeglądać archiwum zdjęć, kalendarium wydarzeń, wirtualną przestrzeń pełną ciekawostek z życia Warszawy.

Aplikacja Wasza Warszawa jest dostępna w sklepach App Store i Google Play.