Edukacja

  • szkoła ponadpodstawowa
  • nauczyciele i nauczycielki

Edukacja

Tadeusz Mazowiecki – zajęcia dla szkół ponadpodstawowych

Tadeusz Mazowiecki – zajęcia dla szkół ponadpodstawowych


szkoła ponadpodstawowa nauczyciele i nauczycielki  

Dom Spotkań z Historią oraz Centrum Komunikacji Społecznej m.st. Warszawy zapraszają uczniów szkół ponadpodstawowych na bezpłatne warsztaty prowadzone w oparciu o treści zawarte w pakiecie edukacyjnym dotyczącym Tadeusza Mazowieckiego. Zapisy przyjmujemy pod numerem 22 255 05 25 lub mailowo: mazowiecki@dsh.waw.pl.

Warsztaty towarzyszą nagrodzie Prezydenta m.st. Warszawy dla osób młodych działających na rzecz społeczeństwa obywatelskiego im. Tadeusza Mazowieckiego. Dowiedz się więcej →

Nauczyciele biorący udział w warsztatach bezpłatnie otrzymają komiks i pakiet dla nauczycieli o Tadeuszu Mazowieckim.

1. Przejść przez życie dobrze czyniąc  
W trakcie zajęć młodzież zapozna się z biografią Tadeusza Mazowieckiego, dowie się, jakimi wartościami kierował się w życiu i jak może nas inspirować w dzisiejszym świecie. Warsztat zachęcający do odkrywania wartości płynących z idei wolontariatu (czas trwania 90 minut).

2. W sieci (DEZ)informacji
Warsztat o zmieniających się sposobach przekazywania i zdobywania informacji. Inspiracją do dyskusji na ten temat będzie fragment komiksu o Tadeuszu Mazowieckim i jego doświadczenie pracy jako redaktora (czas trwania 90 minut).

3. Włącz się!
Warsztat zachęcający do aktywnego działania na rzecz społeczności lokalnej (czas trwania 90 minut).

4. Specjalny wysłannik
Zajęcia o misji Tadeusza Mazowieckiego w byłej Jugosławii i jego pokojowym przesłaniu wobec wrogiego systemu (czas trwania 90 minut).

5. Tadeusz Mazowiecki – twórca ustawy o samorządzie terytorialnym RP
Podczas warsztatu zastanowimy się, na czym polegała zmiana funkcjonowania samorządu w Polsce w 1990 roku oraz kim byli autorzy reformy samorządowej przeprowadzonej za rządów Tadeusza Mazowieckiego (czas trwania 90 minut).

6. „Najpierw jest się człowiekiem”
Warsztat wokół wystawy pod tym samym tytułem dotyczącej postaci Tadeusza Mazowieckiego. Na zajęciach uczniowie i uczennice zapoznają się z historią życia Tadeusza Mazowieckiego. Przede wszystkim postaramy się go zobaczyć, jako człowieka – w myśl tytułu wystawy, która będzie towarzyszyła nam podczas zajęć (czas trwania 90 minut).

7. Gra miejska w ślad za Mazowieckim na podstawie biografii Tadeusza Mazowieckiego (czas trwania 120 minut).

8. Spacer śladami Tadeusza Mazowieckiego
Do wyboru dwie alternatywne trasy: Śródmieście lub Mokotów (czas trwania 120 minut).