„Powstanie Warszawskie na Starym Mieście” | spacer historyczny
Dołącz do spaceru powstańczym śladem na Starym Mieście – od placu Krasińskich do placu Zamkowego. Dowiesz się m.in. – gdzie znajduje się tablica upamiętniająca żołnierzy Batalionu „Parasol” – kim był najlepszy przewodnik po kanałach i jaką odegrał rolę – gdzie mieścił się Sztab Komendy Głównej Armii Krajowej – dlaczego „Czarna Niedziela” uznawana jest za jedno z najtragiczniejszych wydarzeń Powstania Warszawskiego – czy mali powstańcy brali udział w walce – co decydowało o zawarciu małżeństwa podczas Powstania – gdzie ślub wziął kierowca z Akcji pod Arsenałem – co stało się z Kolumną Zygmunta.
Dla osób zainteresowanych historią polecamy wystawę „Powstanie Warszawskie 1944. Spragnieni wolności”, dostępną w siedzibie Związku Powstańców Warszawskich przy ul. Długiej 22 – miejscu spotkań Powstańców od ponad 35 lat.
Zachęcamy do obejrzenia filmowych relacji, w których swoimi wspomnieniami dzielą się m.in. gen. Zbigniew Ścibor-Rylski „Motyl”, Wanda Traczyk-Stawska „Pączek” oraz Anna Jakubowska „Paulinka”.
Wystawa skupia się na osobistych doświadczeniach uczestników Powstania – emocjach, codziennym życiu, obawach i chwilach nadziei, zarówno w trakcie walk, jak i po ich zakończeniu. Przybliża także historię budynku przy ul. Długiej oraz powstania Pomnika Powstania Warszawskiego, który widać z jego okien.
Od 1 do 3 sierpnia 2025, w ramach obchodów 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego siedziba Związku Powstańców Warszawskich będzie czynna do ostatniego gościa! Wstęp wolny!