Inne

  • cykle
  • film
  • książka
  • spotkanie

Inne

Polsko-czeska wiosna literatury 2018

Polsko-czeska wiosna literatury 2018


cykle film książka spotkanie  

Polsko-czeska wiosna literatury 2018 to propozycja dla miłośników kultury Polski oraz Czech. Cykl organizowany jest z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez oba kraje. W programie znalazły się spotkania ze znanymi polskimi i czeskimi twórcami: Olgą Tokarczuk, Dorotą Masłowską, Radką Denemarkovą i Mariuszem Suroszem. Organizatorami wydarzeń są Czeskie Centrum i Mazowiecki Instytut KulturyWydarzenia, a spodkania odbywać się będą w Domu Spotkań z Historią.
 


Z okazji 100-lecia niepodległości Polski i Czech Mazowiecki Instytut Kultury, wraz z Czeskim Centrum w Warszawie, Instytutem Polskim w Pradze i Biblioteką Václava Havla, organizują dni kultury i literatury polsko-czeskiej w Warszawie i Pradze. Będą one poświęcone twórcom współczesnym oraz wybitnym  osobowościom XX wieku: Václavovi Havlovi, Josefowi Škvoreckiemu, Sławomirowi Mrożkowi i Leszkowi Kołakowskiemu. Cykl będzie okazją do lepszego poznania kraju naszych sąsiadów z południa oraz do spotkania dwóch bliskich i zarazem różnych kultur.


W wydarzeniu wezmą udział znani pisarze z obu krajów: Olga Tokarczuk, Dorota Masłowska, Radka Denemarková, Mariusz Surosz. Fragmenty utworów przeczytają popularni polscy aktorzy: Danuta Stenka, Dorota Landowska, Katarzyna Herman, Andrzej Mastalerz i Jacek Braciak. Nie zabraknie również atrakcji dla dzieci, bardzo ciekawą ofertę dla najmłodszych czytelników przygotowały cenione wydawnictwa z Polski i Czech – Wytwórnia, Dwie Siostry i Baobab. Inauguracja programu będzie połączona z wieczorem poświęconym Oldze Havlovej z udziałem Anny Freimanovej z Biblioteki Václava Havla w Pradze. Wydarzenia w Warszawie odbędą się w Domu Spotkań z Historią w dniach od 1 do 18 marca, spotkania w Pradze zaplanowano w maju podczas targów książki. Część warszawska programu zakończy się 24 marca w Teatrze na Woli Wieczorem Bohumila Hrabala, zorganizowanym z okazji 50. rocznicy spotkania autorskiego pisarza w Polsce.


Szczegóły programu:


CZWARTEK 01.03

18:00 – Inauguracja programu

Bohaterowie niepodlegli – pokaz czeskiego filmu „Olga” (reż. Mioslav Janek) – dokument poświęcony Oldze Havlovej. Spotkanie z ANNĄ FREIMANOVĄ (Biblioteka Václava Havla), prowadzący – ANDRZEJ JAGODZIŃSKIListy do Olgi Václava Havla przeczyta ANDRZEJ MASTALERZ.



PIĄTEK 02.03

18:00 – Jednostka wobec historii

Spotkanie z czeską pisarką RADKĄ DENEMARKOVĄ i tłumaczką OLGĄ CZERNIKOW, prowadząca – KAROLINA SULEJ. Fragmenty książki Przyczynek do historii radości Radki Denemarkovej przeczyta DOROTA LANDOWSKA.



SOBOTA 03.03

Jednostka wobec historii

16:00 – Spotkanie z pisarką OLGĄ TOKARCZUK, prowadzący – REMIGIUSZ GRZELA. Fragmenty prozy autorki przeczyta KATARZYNA HERMAN.

18:00 – Spotkanie z pisarką DOROTĄ MASŁOWSKĄ oraz tłumaczką i pisarką BARBARĄ GREGOROVĄ, prowadząca – AGATA GRENDA.



NIEDZIELA 04.03

12:00 – Dwanaście światów. Wystawa czeskiej ilustracji książkowej dla dzieci

Otwarcie wystawy prac nagradzanych czeskich ilustratorów. Wystawa czynna do 18 marca.

13:00 i 14:30 – Ilustrowany elementarz polskiego dizajnu

Spotkania dla dzieci 6-10 lat. Warsztaty plastyczne wydawnictwa Wytwórnia promujące polskie wzornictwo i grafikę książkową, prowadząca – EWA SOLARZ. Kiermasz książek wydawnictwa Wytwórnia.



SOBOTA 17.03

16:00 – 100-lecie Mistrzów

Spotkanie z tłumaczem ANDRZEJEM JAGODZIŃSKIM poświęcone czeskiemu pisarzowi Josefowi Škvoreckiemu, prowadzący – TOMASZ BRZOZOWSKI. Fragmenty Przypadków inżyniera ludzkich dusz Josefa Škvoreckiego przeczyta JACEK BRACIAK.

17:30 – Jednostka wobec historii

Spotkanie z polskim pisarzem mieszkającym w Czechach MARIUSZEM SUROSZEM, prowadząca –TERESA DROZDA. Fragmenty książki Ach, te Czeszki Mariusza Surosza przeczyta DANUTA STENKA.

19:00 – Bohaterowie niepodlegli

Pokaz polsko-czeskiego filmu „Braciszek Karel” – portret Karela Kryla, barda czechosłowackiej opozycji. Spotkanie z reżyserką KRYSTYNĄ KRAUZE, prowadząca – TERESA DROZDA.



NIEDZIELA 18.03

12:00 – Razem w ilustracji

Prezentacja i kiermasz książek polskiego wydawnictwa Dwie Siostry i czeskiego wydawnictwa Baobab z udziałem OLGI ČERNEJ, czeskiej autorki książek dla dzieci.

13:00 – Z czego cieszy się Cieszko?

Spotkanie dla dzieci 6-10 lat. Warsztaty plastyczne wydawnictwa Dwie Siostry połączonez projekcją multimedialną i czytaniem książki Nowe ucieszki Cieszka Zdenka Svěráka, prowadząca – EWA STIASNY.

14:30 – Loteria – Poznaj świat! Spotkanie dla dzieci 6-10 lat. Warsztaty plastyczne czeskiego wydawnictwa Baobab – podróż w dalekie kraje w obrazach i w książkach Miroslava Šaška, prowadząca – EVA VOLFOVÁ.



SOBOTA 24.03 Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy, Scena na Woli im. T. Łomnickiego, ul. Kasprzaka 22

WIECZÓR HRABALA  Wstęp z zaproszeniami

19:00 – Pociągi pod specjalnym nadzorem – spektakl w reż. Jakuba Krofty

20:40 Hrabal w Warszawie. 50 lat później

Spotkanie z twórcami spektaklu – reżyserem JAKUBEM KROFTĄ i pisarzem JANUSZEM ANDERMANEM. Rozmowę poprowadzi ALEKSANDER KACZOROWSKI – tłumacz literatury czeskiej i autor książki biograficznej o Bohumile Hrabalu.

Wieczór Bohumila Hrabala, zorganizowany w 50. rocznicę jedynego w Polsce spotkania autorskiego pisarza, które odbyło się 7 marca 1968 roku w budynku przy ul. Elektoralnej 12 w Warszawie – obecnej siedzibie Mazowieckiego Instytutu Kultury.

***

Więcej informacji na stronie Mazowieckiego Instytutu Kultury

Organizatorzy: Czeskie Centrum w Warszawie, Instytut Polski w Pradze, Mazowiecki Instytut Kultury
Współorganizatorzy: Dom Spotkań z Historią, Biblioteka Václava Havla
Partner honorowy: Ambasada Republiki Czeskiej
Partnerzy: Wydawnictwo Dwie Siostry, Wydawnictwo Wytwórnia, Wydawnictwo Baobab, Granda Produkcja Pomysłów
Patroni medialni: TVP Kultura, www.lubimyczytac.pl
Współpraca redakcyjnaRMF Classic