Program

  • cykle
  • filmy

Program

KOBIETY W STARYM KINIE – Szpieg w masce

26.08.2018
godzina 16:00

KOBIETY W STARYM KINIE – Szpieg w masce

26.08.2018
godzina 16:00

  • cykle
  • filmy
cykle filmy  

To już ostatni seans naszego wakacyjnego cyklu, który poświęciliśmy kobietom. Zakończymy seansem „Szpiega w masce” w reżyserii Mieczysława Krawicza. W jednej z głównych ról zobaczymy wielką gwiazdę estardy – Hankę Ordonównę. Profesor Skalski marzy o uwolnieniu ludzkości od wojen. W tym celu wspólnie z synem Jerzym pracuje nad urządzeniem, które pozwoli zatrzymać pracę silników – także tych napędzających samoloty nieprzyjaciela. W czasie pokazów lotniczych Jerzy poznaje atrakcyjną śpiewaczkę dansingową Ritę i zakochuje się w niej. Kobieta skrywa jednak pewną tajemnicę, która może być niebezpieczna dla szczytnych planów Skalskich.

W rolę Rity wcieliła się słynna piosenkarka Hanna Ordonówna i to właśnie z tego filmu pochodzi jedna z jej najpopularniejszych piosenek „Miłość ci wszystko wybaczy”, do której słowa napisał Julian Tuwim. Ekranowym partnerem Ordonówny był znakomity aktor teatralny Jerzy Leszczyński.

Projekt „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.