Wystawy

  • Nagroda Moczarskiego
  • galeria dsh

Wystawy

Zdobyć Księżyc

20.07.2019 - 06.10.2019

Zdobyć Księżyc

20.07.2019 - 06.10.2019

  • Nagroda Moczarskiego
  • galeria dsh
Nagroda Moczarskiego galeria dsh  

Lądowanie na Księżycu latem 1969 roku było nazywane „wielkim krokiem dla ludzkości”, „etapem ewolucji” i „końcem kosmicznego wyścigu”. Mija pięćdziesiąt lat od momentu, gdy Neil Armstrong postawił stopę na Srebrnym Globie. Z tej okazji Dom Spotkań z Historią przygotował wystawę prezentującą fotograficzną podróż z Ziemi na Księżyc. Na zdjęciach z archiwów NASA zobaczymy nie tylko samą eksplorację Księżyca, ale też cały proces, który do niej doprowadził. Partnerem wystawy jest Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie.

4.	Gene Cernan i Ron Evans (do góry nogami) podczas misji Apollo 17, 7‒19.12.1972, fot. Harrison “Jack” Schmitt

4. Gene Cernan i Ron Evans (do góry nogami) podczas misji Apollo 17, 7‒19.12.1972, fot. Harrison “Jack” Schmitt

Apollo 11 przebył blisko 400 000 kilometrów w cztery dni, by 20 lipca 1969 roku lądownik Eagle, na którego pokładzie znajdowali się Neil Armstrong i Buzz Aldrin wylądował w Morzu Spokoju. Powszechnie uznaje się, że Armstrong i Aldrin zrobili na Księżycu tylko kilka zdjęć. Jednak podczas misji Apollo 11 powstało ponad tysiąc fotografii. Kilka z nich stało się natychmiast ikonami i przeniknęło do popkultury, a także do naszego życia codziennego.

Kuratorka wystawy, Joanna Kinowska, wybrała około stu zdjęć z Księżyca (z amerykańskich programów Mercury, Gemini i Apollo) oraz portrety astronautów i fotografie dokumentujące przygotowania do misji kosmicznych. Fotografie uzupełniają cytaty z wypowiedzi astronautów podczas misji i po jej zakończeniu (w tym te najsłynniejsze o małym kroku, czy używany potocznie: „Houston, mamy problem”) oraz ścieżka dźwiękowa zaprogramowana przez Jarka Grzesicę (Warsaw Electronic Festival).

Księżyc widziany z orbity, Apollo 13, 15.04.1970. Fot. NASA

Księżyc widziany z orbity, Apollo 13, 15.04.1970. Fot. NASA

Dla wszystkich urodzonych po 1969 roku „człowiek na Księżycu” to po prostu fakt historyczny i zastany, być może wzniosły, czy jeden z ważniejszych – mówi Joanna Kinowska – „Dla tych wszystkich, którzy pamiętają te czasy, to wydarzenie, które nie miało sobie równych w historii. Niedowierzanie mieszało się z entuzjazmem, zmagania Armstronga i Aldrina były oglądane na żywo. W Polsce to był środek nocy. Szacuje się, że transmisję z Księżyca oglądało 600 milionów ludzi! Żadne inne wydarzenie wcześniej ani później nie zgromadziło w jednym czasie takiej publiczności, nie połączyło ludzkości”.

Buzz Aldrin na powierzchni Księżyca, Morze Spokoju, 20.07.1969. Fot. Neil Armstrong/ NASA

Buzz Aldrin na powierzchni Księżyca, Morze Spokoju, 20.07.1969. Fot. Neil Armstrong/ NASA

Eksplorację kosmosu rozpoczął Związek Radziecki wystrzeliwując w październiku 1957 roku pierwszego sztucznego satelitę Ziemi: Sputnik 1. Wydarzenie to zapoczątkowało także wyścig kosmiczny pomiędzy ówczesnymi mocarstwami zaangażowanymi w zimną wojnę, wyścig zbrojeń i wpływów. ZSRR przez pierwszy okres był liderem tego wyścigu: wysłali w kosmos pierwszego psa, człowieka, bili rekordy długości lotów, pierwsi zrealizowali spacer kosmiczny. Stany Zjednoczone zostawały w tyle. W 1961 roku Prezydent John F. Kennedy rzucił wyzwanie Amerykanom: postawić człowieka na Księżycu przed końcem dekady i umożliwić mu powrót na Ziemię. Marzenie JFK zostało spełnione, a na sukces pracowały setki tysięcy ludzi w NASA. Wyścig został wygrany 20 lipca 1969 roku. Jednak prawdziwym zakończeniem kosmicznej zimnej wojny stała się wspólna misja „APOLLO-SOYUZ” w 1975 roku.

W grudniu 1972 roku ostatni ludzie powrócili z Księżyca na Ziemię. Loty na Księżyc okazały się zbyt drogie i niebezpieczne. Ludzkość, bo do wysiłków rosyjskich i amerykańskich wkrótce dołączyły inne kraje – współpracuje na orbicie Ziemi, na ISS – Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dalekie loty wykonują zdalnie sterowane pojazdy i sondy.

Wystawie towarzyszy album zdjęć ze zbiorów NASA. Kup online >>

Kurator: Joanna Kinowska
Identyfikacja wizualna: Barabasz Opałko
Aranżacja przestrzenna: Paweł Olejniczak
Dźwięk: Jarek Grzesica
Produkcja zdjęć do wystawy: Zbyszek Kordys
Konsultacja naukowa: dr hab. Grzegorz Brona
Sponsor: Lockheed Martin
Partner: Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie
Organizator: Dom Spotkań z Historią