Program

  • spotkanie
  • albumy

Program

KIERMASZ ŚWIĄTECZNY | spotkanie z Mirkiem Wiśniewskim

15.12.2019
godzina 16:30

KIERMASZ ŚWIĄTECZNY | spotkanie z Mirkiem Wiśniewskim

15.12.2019
godzina 16:30

  • spotkanie
  • albumy
spotkanie albumy  

W ramach naszego świątecznego kiermaszu będziecie mieli okazję spotkać się z Mirkiem Wiśniewskim, autorem zdjęć z wystawy „Polskie Bieguny. Himalaje '74 i Antarktyda '77 na fotografiach Mirka Wiśniewskiego”.

Mirek Wiśniewski podczas wernisażu wystawy. Fot. Radek Zawadzki

Mirek Wiśniewski podczas wernisażu wystawy. Fot. Radek Zawadzki

W 1974 roku Mirek Wiśniewski za namową himalaisty Andrzeja Zawady dołącza do narodowej wyprawy na Lhotse jako kierowca i fotograf. Choć góra nie zostaje zdobyta, Andrzej Zawada i Zygmunt Heinrich wspinają się na wysokość 8250 m.n.p.m i dają początek sukcesom Polskiego Himalaizmu Zimowego. Dwa lata później Wiśniewski rusza w kolejną podróż ku wybrzeżom Antarktydy wraz z budowniczymi Polskiej Stacji Arktycznej im. Henryka Arctowskiego. Mirek Wiśniewski i kuratorki wystawy opowiedzą o zdjęciach z obydwu wypraw – w Himalaje i na Antarktydę oraz odpowiedzą na pytania publiczności. Rozmowa w luźnej atmosferze będzie doskonałą okazją do zdobycia podpisu autora w albumie ze zdjęciami z wystawy.

Mirek Wiśniewski (ur. 1936) – fotograf, taternik, speleolog, alpinista, lekarz medycyny. Od 1966 roku członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Od 2002 honorowy członek ZPAF. Przez lata związany z Instytutem Matki i Dziecka w Warszawie oraz Centralnym Szpitalem Klinicznym Wojskowej Akademii Medycznej w Warszawie, gdzie zajmował się medyczną fotografią naukową i opracowywał innowacyjne metody zastosowania fotografii w chirurgii plastycznej.